EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-04-2021 11:27   Güncelleme : 11-04-2021 11:27

Mobilya sektörü yıl sonu ihracat hedefini yükseltti

Türkiye'nin istihdam ve ihracatına ciddi katkı sağlayan mobilya sektörü, yıl sonu ihracat hedefini 4,5 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkarttı.

Mobilya sektörü yıl sonu ihracat hedefini yükseltti

Başta Bursa, Kayseri ve İstanbul gibi iller olmak üzere ülkenin dört bir yanında üretilen ve yaklaşık 200 ülke, serbest bölge ve özerk bölgeye ihraç edilen mobilyanın 2021 yılı ilk çeyrek verileri, sektör temsilcilerini sevindirdi.

Yılın ilk üç aylık döneminde ihracatını yüzde 15 yükselterek 963 milyon seviyesine çıkartan mobilya sektörü, özellikle nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirmeyi amaçladığı katma değerli ürün ihracatıyla yıl sonu ihracat hedefini yeniden revize etti.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bu yıl 43'üncüsü düzenlenen Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı'na katılan İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Mobilya Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, Türk mobilyasının tasarım ve kalitesiyle dünya pazarında adını duyurduğunu ifade etti.

Sektörün ihracatını her geçen yıl artırdığını belirten Güleç, "Mart ayında mobilya ihracatımız yüzde 40, 3 aylık ortalamamız ise yüzde 15 arttı. Özellikle nisan ve mayıs ayında ihracatımız artmaya devam edecek." şeklinde konuştu.

Güleç, sektörün yıl sonu ihracat hedefini yükselttiğini vurgulayarak şunları dşle getirdi:

"Yıl sonu hedefimiz 1 milyar dolar daha fazla ihracattı. Yani mobilya ihracatını 3,5 milyar dolardan 4,5 milyar dolara çıkarmaktı. Biraz daha katma değerli ürünler üzerinde yoğunlaşıp hedefimizi üste doğru revize ederek sadece mobilya ihracatında inşallah 5 milyar doları yakalayacağız. Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinin ihracatı ise geçen yıl 5,5 milyar doların üzerindeydi. Bu yıl için 6,5 milyar dolar ihracat hedefimiz vardı, bunu da 7 milyar dolar olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."

"Mobilya ihracatını gelecek yıllarda en az 10 milyar dolara çıkarmalıyız"

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan ise ihracat rakamlarındaki artışı iyi bulduklarını ancak bunun tatmin edici olmadığını dle getirdi.

İlk çeyrekte yüzde 25 civarında artış öngördüklerini ancak yeni tip koronavirüs  salgını ve buna bağlı yaşanan ham madde sıkıntısı sebebiyle beklentinin gerisinde olduklarını ifade eden  Ercan, "Bu sorunları aşmış olsaydık rakamlar daha da farklı olurdu. Bu yetmez, daha yükseklere çıkmamız lazım. Ülkemizin mobilya ihracatını gelecek yıllarda en az 10 milyar dolara çıkarmalıyız. Çünkü bu potansiyelimiz var. Biz dünyanın her ülkesine mal satıyoruz. Mobilya sektörünün öncüsü ABD'ye bile ciddi ürün gönderiyoruz." şeklinde konuştu.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ ise mobilya sektöründe son yıllarda yaşanan ihracat artışının kendilerini sevindirdiğini aktardı.

Mobilyanın, istihdam dostu bir sektör olduğuna değinen Uğurdağ, "Türkiye mobilya sektörü ciddi bir büyüme gerçekleştirdi. Dünyada 8. sırada yer alıyor. Mobilya sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor. İstihdam ve ihracat rakamlarına baktığımızda bunu görebiliyoruz. İhracatımızı daha da artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.