EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-04-2021 07:19   Güncelleme : 07-04-2021 07:19

Milyarderler salgına rağmen servetine servet kattı

Forbes'un yayımladığı Milyarderler Listesi'ne bu yıl 493 yeni isim dahil olurken, listede rekor sayıda isime yer verildi

Milyarderler salgına rağmen servetine servet kattı

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes'un Milyarderler Listesi'nde bu yıl rekor sayıda isime yer verilirken, yeni tip koronavirüs salgınına rağmen milyarderlerin toplam serveti 5 trilyon dolarlık artarak 13,1 trilyon dolar oldu

Forbes'un bu yıl 35'inci kez yayımladığı Milyarderler Listesi'nden edinilen bilgilere göre salgın sürecinde milyarderlerin sayısı 660 kişinin daha ekenmesiyle 2 bin 755 oldu

Kovid-19 salgınına rağmen milyarder sayısı rekor seviyeye çıkarken, Milyarderler Listesi'ne bu yıl 493 yeni dahil oldu.

Dünyanın en zenginlerinin toplam serveti ise bu yıl 5 trilyon dolarlık artış göstererek13,1 trilyon dolar oldu.

Zirvedeki isimler değişmedi

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, 177 milyar dolarlık servetiyle 4'üncü kez dünyanın en zengin insanı olarak kayıtlara geçti. Bezos'un serveti Amazon hisselerinin artmasının sonucu 2020 yılına göre 64 milyar dolar yükseldi.

Geçen yıl listede 31'inci sırada buluna Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk ise 151 milyar dolarlık servetiyle listede 2'nci sırada yer alıyor. Musk, Tesla hisselerindeki yüzde 705'lik artışla son bir yılda servetini 126,4 milyar dolar yükseltti..

Milyarderler listesinin 3'üncü sırasında ise 150 milyar dolarlık servetiyle Louis Vuitton, Christian Dior ve Sephora gibi markaların sahibi Fransız iş insanı Bernard Arnault bulunuyor.

Bu yıl dünyanın en zengin kadını ise 73,6 milyar dolarlık servetiyle kozmetik devi L’Oréal'ın varisi Fransız Francoise Bettencourt Meyers olarak kayıtlara geçti.

Mlyarderlerin çoğu ABD'de

ABD, 724 milyarderle dünyada en çok milyardere sahip olan ülke olmayı sürdürdü. ABD'yi 698 milyarderle Çin ve 140 milyarderle Hindistan takip etti.

Milyarderler Listesi'nde bu yıl Türkiye'den de 26 isim bulundu.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 6,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin ismi olurken, dünyanın 421'inci en zengin insanı olarak listede yer aldı

Ülker'i 4.4 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak ve 3 milyar dolarlık servetiyle Doğuş Holding Yönetim kurulu Başkanı Ferit Şahenk izledi.

Türk milyarderlerin toplam serveti 53,2 milyar dolar olarak hesaplandı.

Trump, Forbes milyarderler listesinde yaklaşık 300 sıra geriye düştü

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 4 yıllık başkanlığı boyunca servetinde 1 milyar dolardan fazla gerçekelşen kayıp nedeniyle Forbes milyarderler listesinde 300 sıra geriledi.

Her yıl milyarderler listesi yayımlayan Forbes’a göre, Trump, yaklaşık 2,4 milyar dolar servet ile bu yılki milyarderler listesi sıralamasında 1299'uncu sıraya yerleşti.

Trump’ın geçen yıl 1001. sırada olduğuna, bu yılki sıralamada ise 300 kişinin gerisine düştüğüne vurgu yapıdı.

Forbes’ın kayıtlarına göre, Trump, 2017 yılında Beyaz Saray koltuğuna oturduğunda toplam serveti yaklaşık olarak 3,5 milyar dolardı

Başkanlığı döneminde kendi işleriyle ilgilenememesinin yanı sıra özellikle Mart 2020'de ülke gündemine giren yeni tip koronavirüs salgını ile Trump’ın hotel, kumarhane ve ofis kiralama işleri büyük hasar aldı.