GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-04-2021 13:37   Güncelleme : 12-04-2021 14:05

Milli Uzay Programı çalışmaları hızlandırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Milli Uzay Programı'nın ardından uzay ve uydu çalışmaları ivme kazandı

Milli Uzay Programı çalışmaları hızlandırıldı

TÜRKSAT 5A uydusu, bu yıl 8 Ocak'ta ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden uzaya gönderildi. Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan TÜRKSAT 5A'nın, mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşması ve haziran ayında hizmete alınması bekleniyor.

TÜRKSAT 5B haberleşme uydusunun da 2021'in son çeyreğinde uzaya fırlatılması planlanıyor.

TÜRKSAT 6A için çalışmalar sürdürülüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı TÜBİTAK UZAY'ın liderliğinde, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'da ise mühendislik modeli ile uçuş modelinin entegrasyon faaliyetleri eş zamanlı yürütülüyor. Uydunun, bu yıl uçuş modelinin entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi ve 2022 yılı içinde de fırlatılması planlanıyor.

Türkiye, TÜRKSAT uydularıyla haberleşme alanında Avrupa'yı, Afrika'yı ve Asya'nın Endonezya da dahil batı ve güney bölümünü (Rusya ve Çin hariç) içerecek

Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk gözlem uydusu 

RASAT yer gözlem uydusu, TÜBİTAK UZAY'ın BİLSAT'ın ardından ikinci uzaktan algılama uydusu olarak tarihe geçti. Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, 17 Ağustos 2011 yılında Rusya’dan uzaya fırlatıldı.

Tasarım ömrü 3 yıl olmasına karşın 17 Ağustos 2020 itibarıyla, yörüngede 9'uncu yılını başarıyla tamamlayan RASAT uydusu, dünya etrafında 51 bin tur atarak, 17,2 milyon kilometrekarelik alanı taradı ve 3 bin 284 şerit görüntüyü yer istasyonuna yabsıttı.

Proje kapsamında, uydu montaj, entegrasyon ve test laboratuvar genişletilirken, uydu tasarım, üretim ve test konularında 100'den fazla uzman yetiştirildi.

İlk yüksek çözünürlüklü keşif ve gözlem uydusu GÖKTÜRK-2

Türkiye'de özgün olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüklü keşif ve gözlem uydusu GÖKTÜRK-2, 2012 yılında gerçekleştirilen fırlatma operasyonu ile görev yörüngesine yerleştirildi.

GÖKTÜRK-2'nin üretimi Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı ve TÜBİTAK UZAY-TUSAŞ iş ortaklığı tarafından imzalanan sözleşme kapsamında gerçekleştirildi.

Uyduyla Türk Silahlı Kuvvetlerii ve özel olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hedef istihbaratı ile sayısal ve coğrafi veri üretimi karşılanıyor.. Ayrıca diğer kamu kurum/kuruluşları ile üniversite ve araştırma kurumlarının uydu görüntüsü istekleri de sağlanıyor.

Yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip gözlem uydusu, Türkiye'nin savunma, çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık alanlarında önemli ihtiyaçlarını karşılıyor. Yaklaşık 640 kilometrelik bir şeridin görüntüsünü tek geçişte indirebilecek kadar yüksek hızlı bir veri haberleşmesine sahip olan uydunun, dünyanın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde aktarma kabiliyeti var.

GÖKTÜRK-2 Projesi çerçevesinde uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkan ve kabiliyetlerle karşılanması amaçlandı. Gelinen noktada, TÜBİTAK UZAY ve TUSAŞ bünyesinde gelecekteki uydu projelerinde görev alacak uzman insan gücü yetişti, uydu ve ekipman seviyesi tasarım, analiz, üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerine yönelik altyapı ve kabiliyetler edinildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacına cevap veren GÖKTÜRK-1 Uydusu 2016'da uzaya gönderildi. Alçak irtifa dünya yörüngesine oturan uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü ve kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevlerini yerine geitrebiliyor.

Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyadaki herhangi bir yerde keşif yapmak için tasarlanan 0,50 metre çözünürlüklü uydunun ömrünün 7 yıl olacağı tahmin ediliyor.

Yerli ve Milli Metrealtı Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılamak için İMECE Altyapı Projesi'nde geliştirilen alt sistemlerle uzaya gönderilerek kritik uzay teknolojilerinde yurt dışı bağımlılığın en aza indirilmesi planlanıyor. Özellikle görüntüleme, haberleşme, uydu yönetim ekipmanı (uçuş bilgisayarı), elektrikli itki, güç ve yönelim belirleme alt sistemlerinin milli olanaklarla geliştirilmesiyle, yurt içi ve yurt dışı pazarında yer alacak katma değeri yüksek ticari ekipmanlara sahip olunacak.

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen İMECE Uydu Projesi'nde, ekipman kalifikasyonları uçuş modeli üretimleri sürerken, ayrıca ısıl yapısal yeterlilik, elektriksel model entegrasyonu ve RF anten modeli testleri ise başarıyla gerçekleştirildi.

Milli Yer İstasyonunda da RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularına e olarak şu an üretim aşamasında olan İMECE ile gelecekte üretilecek yer gözlem uydularının kontrol edilmesi planlanıyor.

Milli Uzay Programı şubat ayında ilan edildi.

Cumhurbakanlığı Kararnamesi ile 13 Aralık 2018'de Türkiye Uzay Ajansı kurulurken,milli Uzay Programı ile Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji, hedef ve projeleri belirlendi. Program, Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan tarafından bu yılın şubat ayında kamuoyuna ilan edildi.

Hedef 2028'de Ay'a iniş

Programda ilk hedef olan Ay görevi çerçevesinde, uzay aracının 2023 yılı sonunda Ay'a ulaşması, 2028 yılında ise Ay'a yumuşak iniş yapılması planlanıyor.

Uzay İstasyonuna bilim insanı gönderilecek

Uluslararası Uzay İstasyonu'na Türk bilim insanını göndermek de hedefler arasında bulunuyor. Aday astronotların geçeceği eğitim sürecinin ardından "en başarılı" bulunan aday, uzayda bilimsel çalışmalar yapmak üzere  Cumhuriyet'in 100'üncü yılında uzaya gönderilecek.