EĞİTİM
Giriş Tarihi : 18-02-2021 11:22   Güncelleme : 18-02-2021 12:33

Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine yapay zekâ eğitimi

Meslek lisesi ve üniversite öğrencileri, yapay zekânın temel uygulamalarıyla tanışmaları sağlanacak. Öğretim üyesi, öğretmen, ayrıca, KOBİlere de eğitim verilecek.

Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine yapay zekâ eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Global AI Hub iş birliğinde "Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesi" hayata geçirilecek.  

TOBB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, dijitalleşen dünyada yapay zekâ teknolojileriyle ilgili farkındalık ve eğitim süreçlerini artırmak, katma değerli projeler geliştirilmesini sağlayarak yapay zekâ ekosistemine katkıda bulunmak ve oluşacak iş fırsatlarına kalifiye insan gücü sağlayabilmek amacıyla TOBB ve Global AI Hub "Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesi"nde iş birliğine gitti. 

Proje kapsamındaki eğitim programları, teknik ağırlıklı ve farkındalık yaratmaya yönelik (teknik olmayan) eğitimler olmak üzere 2 şekilde uygulanacak.

Teknik ağırlıklı eğitimlerde tüm meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine kademeli olarak "Python'a Giriş" ve "Makine Öğrenmesine Giriş" kursları verilerek, temel yapay zekâ uygulamalarıyla tanışmaları sağlanacak.

KOBİ'lere yapay zekâ eğitimi

Farkındalık yaratmaya yönelik eğitimlerde ise KOBİ'lere, öğretim üyeleriyle meslek lisesi öğretmenlerine yapay zekâ ve robotik süreç otomasyonu teknolojileri eğitimleri verilecek.

Eğitimler ve beraberinde düzenlenecek webinarlarla katılımcılara bu teknolojiler ve bunları kendi alanlarına nasıl entegre edebilecekleri konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yöneticilerin katılımlarıyla 23 Şubat'ta  düzenlenecek çevrim içi bir toplantıyla tanıtılacak etkinlik, zoom üzerinden TOBB ve Turkish AI Hub YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.