EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:25   Güncelleme : 09-04-2021 13:25

Merkez bankaları dijital paraya yönelik çalışmalarını hızlandırdı

Dijital para çıkarmayı planlayan  ülke sayısı artıyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, bu süreçte listenin başında yer alıyor.

Merkez bankaları dijital paraya yönelik çalışmalarını hızlandırdı

Japonya’da dijital Yen, Çin’de dijital Yuan, Rusya’da dijital Ruble. Merkez bankalarının dijital para çıkarma projesi birçok ülkenin gündeminde yer alıyor.

Dijital cüzdanlar ya da kripto para birimleri elektronik ödeme aracı olarak kullanımı yaygınlaşması ile dünyada nakit para kullanımı azaldı. Pek çok ülkede merkez bankaları dijital para çalışmalarına hız verdi. 

Çin deneme aşamasında

Dijital para projesinde dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin listenn başında geliyor. Çin yıllardır üzerinde çalıştığı projede deneme sürecinde. Pekin, pilot programları daha da hızlandırmayı amaçlıyor.

Japonya Merkez Bankası da, dijital para çıkarma konusunda deneysel nitelikte çalışmalar yürütüyor. İlk etapta dijital paranın çıkarılması ve dağıtımının teknik olarak uygulanabilirliği merceğe alınacak.

Rusya, önümüzdeki yıl test edecek

Rusya Merkez Bankası da, 2022 yılında dijital rublenin test aşamasına adım atacak.

Djital Avro çıkarma konusu ise, Avrupa Merkez Bankası'nın gündeminde yer alıyor.  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital Avro'nun 4 yıl içinde hazır olmasını umduğunu belirtti.

ABD'de gözler Kongre kararında

Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nde ise, Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Kongre’nin onayı olmadan dijital para çıkarma konusunda bir adım atılmayacağını ifade etti. 

Mevcut çalışmalarda ise ağırlıklı olarak riskler ve sağlanacak faydalar üzerinde durulduğuna dikkat çekiliyor.