EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 13:35   Güncelleme : 13-04-2021 13:35

Mart yağmuru buğday üreticisini sevindirdi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, kurak geçen sonbahar ve kış döneminden etkilenen hububat gelişiminin, mart ayında artış gösteren kar ve yağmur yağışlarından olumlu etkilendiğini belirtti.

Mart yağmuru buğday üreticisini sevindirdi

TMO, kurak geçen sonbahar ve kış sonrası, Mart ayında artış gösteren yağışlar doğrultusunda sahada hububat ve bakliyat gelişimini yerinde gözlemleerek rapor hazırladı.

Söz konusu rapordan yapılan derlemeye göre, mart yağışları normaline göre yüzde 33, geçen yıla göre yüzde 9 artış gösterdi. Ülkede yazlık hububat ekimi sürerken, Mart ayında kar ve yağmur şeklinde alınan yağışlar bitki gelişimine olumlu yansıdı. Özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde ürün görülmeyen lokal alanlarda mart ayındaki yağışla birlikte hububat çıktı. 

Şanlıurfa ve Adıyaman'daki kıraç alanlarda ise yağış eksikliği sebebiyle hububat ekili alanın yüzde 15-30'unda zayıf gelişim kaydedildi. Trakya'da sararan alanlarda mart ayındaki yağış ve güneş ışığı sayesinde toparlanma gözlemlendi. Edirne'nin kuzey kesimlerinde ise etkili soğuk sebebiyle yüzde 10 verim kaybı yaşanacağı, kuruyan tarlaların bozularak ayçiçeği ekileceği saptandı.

Doğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerde üst gübreleme ile hastalık, zararlı ve yabancı ot için ilaçlama çalışmaları sürdürülüyor.

Ülke genelinde nisan ve mayıs aylarında mevsim normalleri civarında yağış görülmesi beklenirken, ilk üretim tahminlerinde bu ay alınacak yağış durumu belirleyici olacak

Kırmızı mercimek üretimi olumlu gidiyor

Raporda, bakliyat ekilişlerine ilişkin değerlendirmeler de yer aldı

Rapora göre, ülkenin kırmızı mercimek üretiminin yüzde 94'ünün karşılandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bitki çıkışları tamamlanırken, gelişim normal seyrinde ilerliyor Bitki gelişimini olumsuz etkileyecek herhangi bir hastalık ve zararlının bulunmadığı kaydedildi. Şanlıurfa'da kırmızı mercimek ekimin yoğun olarak yapıldığı Hilvan ve Siverek'te daha önceden yeterli yağış alınmamasından kaynaklı sorunlar mart ayındaki yağışlarla telafi oldu.

Ülke genelinde ise nohut, arpa ile buğdaydan kırmızı mercimeğe cüzi miktarda yönelim olduğu izlenirken, ülkenin kırmızı mercimek ekili alanlarında bir önceki yıla göre yüzde 5 artış olduğu kaydedildi.

Türkiye'nin nohut üretiminin yüzde 66'sinin karşılandığı İç Anadolu Bölgesi'nde ise ekimler Konya, Akşehir, Aksaray, Eskişehir'de tamamlandı. Diğer illerde mart ayının son haftalarında görülen yağışlardan dolayı ertelen ekimin sıcaklıkların artmasıyla toprak hazırlıklarının tamamlanarak bu ay ivme kazanması bekleniyor.

Ülke genelinde nohut ekim alanlarında herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Tohum ekiminde kırmızı mercimek ve hububata kayma ile verimdeki kayıplar nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 5-10 azalış bekleniyor.