EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2021 08:02   Güncelleme : 30-03-2021 08:18

Malezya, Singapur'a 77 milyon dolar tazminat ödedi

Malezya ile Singapur arasındaki anlaşmazlık nedeniyle iptal edilen Hızlı Tren Demir Yolu (HSR) projesi için Malezya, iptal tazminatı olarak Singapur'a 77 milyon dolar ödedi.

Malezya, Singapur'a  77 milyon dolar tazminat ödedi

Malezya Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Singapur ile yapılan görüşmeler neticesinde 77 milyon dolarlık tazminat ödemesi  yapılması için anlaşıldığı duyuruldu.

HSR'nin iptalinin iki ülke ilişkilerini kötü bir yönde etkilemeyeceğinin altının çizildiği açıklamada, "Malezya, Singapur ile iyi ilişkileri korumak ve iş birliğini güçlendirmek üzere kararlılığını sürdürecektir." sözlerine yer verildi.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur ile Singapur arasında seyahati 90 dakikaya düşürmek için  2016 yılında sözleşmesi imzalanan 350 kilometrelik Hızlı Tren Demir Yolu projesi, henüz yapım aşamasına geçilmeden  Eylül 2018'de Malezya'nın isteği üzerine askıya alınmıştı.

Proje müzakerelerinin 2020 yılında devam etdeceği düşünülürken yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle müzakereler yıl sonuna kadar durdurulmuştu.

Malezya Başbakanlığı 1 Ocak 2021'de, proje sözleşmesinin Malezya'nın isteği üzerine iptal edildiği dile getirerek "İki ülkenin yönetimi, bir takım müzakereler yapmak üzere masaya oturmuş ve teknik detaylarda istenilen anlaşmaya varılamamıştır." ifadesni kullanmıştı.