EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 07:10   Güncelleme : 24-03-2021 07:10

Lübnan'da  bir poşet ekmeğin fiyatı 3 bin Lübnan lirası oldu.

Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı, enflasyon nedeniyle ülkede bir poşet ekmeğin fiyatını 2 bin 500 Lübnan lirasından 3 bin Lübnan lirasına çıkardığını duyurdu.

Lübnan'da  bir poşet ekmeğin fiyatı 3 bin Lübnan lirası oldu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, hükümet kurulamadığı için dolar karşısında ülke parasının değer kaybetti, buyüzden ekmek üretimindeki ham maddelerin fiyatlarında artış yaşandı.

Yeni ekmek fiyatının dünya buğday borsası ve akaryakıt fiyatlarına göre belirlendiği belirtilen açıklamada, gıda güvenliğinin zarar görmemesi ve ekmek üretiminin duraksamaması için 960 gramlık bir poşet ekmeğin 3 bin Lübnan lirasından satışa çıkacağı bildirildi.

Ekonomik kriz öncesinde bir poşet ekmek 1500 liradan satılırken, geçen şubatta aynı ekmeğin fiyatı 2 bin 500 liraya çıkmıştı.

Lübnan'daki ekonomik ve siyasi durum

Din ve mezhep farfklılıklarından kaynalanan  siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapısı olan Lübnan ekonomisi, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük kriz ile karşı karşıya kalmış durumda.

Sermaye çıkışına karşı sert uygulamalara başvuran bankalar, 17 Ekim 2019 itibarıyla yurt dışı havalelerini askıya almış ve müşterilerin hesaplarındaki dövizleri çekmelerine kısıtlamalar koymuş durumda.

Yerel para birimi Lübnan lirası ise Merkez Bankası kuru sabit tutsa da bankalarda ve karaborsada düşüş kaydederek farklı fiyatlardan satılıyor.

Merkez Bankasının belirlediği resmi kur 1500, bankalardaki geçerli kur 3 bin 900 lira olarak duyurulsa da karaborsada dolar halihazırda 12 bin lirayı geçti.

Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda meydana gelen büyük patlama, Lübnan'daki ekonomik gerilimlerin boyutunu büyütürken yeni bir hükümet krizi de meydana getirdi.

Başbakan Hassan Diyab hükümeti, patlama sonrası gelen tepkiler üzerine 10 Ağustos 2020'de istifa etti ancak siyasi gruplar arasında yaşanan çatışmalardan dolayı ülkede aylardır yeni bir hükümet kurulamadı.

Ülkedeki ekonomik krizin nedeni olarak siiyasi güçler ile yöneticileri gören halk, uzun yıllardır iktidarı paylaşan mezhepsel siyasi partilerin omadığı, teknokratlardan oluşan küçültülmüş bir hükümetin kurulmasını istiyor.