DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-04-2021 08:02   Güncelleme : 11-04-2021 08:02

Libya Başbakanı, pazartesi günü Türkiye'de görüşmeler yapacak

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, heyetindeki 14 bakanla birlikte pazartesi  günü görüşmeler yapmak üzere Türkiye'ye ziyarette bulunacak

Libya Başbakanı, pazartesi günü Türkiye'de görüşmeler yapacak

Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed Hammude,yaptığı açıklamada, Dibeybe'ye eşlik edecek üst düzey heyette, 5 Başbakan yardımcısı ve 14 bakana ek olarak Genelkurmay Başbakanı Orgeneral Muhammed el-Haddad ve diğer hükümet yetkililerinin bulunacağını belirtti.

Açıklamaya göre, Dibeybe'ye eşlik edecek Libyalı bakanların arasında, Dışişleri, İçişleri, Ekonomi ve Ticaret, Sağlık, Petrol, Yerel Yönetimler, Maliye, Ulaştırma, Planlama, Sanayi ve Maden, Çevre, Eğitim bakanları ile iki devlet bakanı olacak.

Hammude, ziyaretteki görüşmeler çerçevesinde, enerji ve sağlık gibi hizmet sektöründe çeşitli ortak dosyalara ek olarak Türk şirketlerinin ülkedeki kriz sebebiyle durdurulan faaliyetlerini sürdürmek için tekrar geri dönmesi konusunda görşmelerede olacağını aktardı.

Ayrıca, Libya Başkanlık Konseyi Basın Ofisinden  yapılan açıklamada, Dibeybe ve heyetin, Libya ve Türkiye arasındaki anlaşmaları ele almak ve iki ülke arasındaki çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek için görüşmeler gerçekleştireceği aktarıldı.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde 5 Şubat'ta İsviçre'de tgrçekleşen Libya Siyasi Diyalog Forumu üyelerinin oylaması neticesinde, ülkede 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar Başkanlık Konseyi Başkanlığına Muhammed el-Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.