EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-04-2021 10:12   Güncelleme : 14-04-2021 10:12

Kuyum ticaretinde yeni dönem başlıyor

Kuyumculukta yeni düzenlemeleri içeren Ticaret Bakanlığı yönetmeliği Resmi Gazete'nin bu günkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelikle kuyumculukta yeni dönem başlamış oldu

Kuyum ticaretinde yeni dönem başlıyor

İşlenmiş kıymetli maden, kıymetli taşlar ve kıymetli eşyaları içeren kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından gerçekleştirilecek.

Yetki belgesi olmayan işletmeler, kuyum ticaretiyle iştigal edildiği izlenimi veren işaret ve ifadeler kullanamayacak.

Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yer alan ve kuyum ticaretine ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliğine göre, kuyum ticaretine ilişkin yetki belgesi, kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek.

Yetki belgesi devredilemeyecek

Yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı olarak düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Yetki belgesi verilecek kuyumcuların; 18 yaşını doldurmuş olması, iflas etmemiş olması veya iflas etmiş olsa bile icra ve iflas kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması, kasten işlenen suçlardan dolayı toplam 5 yıldan fazla hapis cezasına mahkûm edilmemiş veya yönetmelikle belirlenen suçlardan hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması şartlarına sahip olması gerekmektedir.

Kuyum işletmesine yetki belgesi verilebilmesi için ise meslek odası kaydı, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ile vadesi geçmiş borcunun vergi borcunun bulunmaması, iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması ve en az
bir personelinin ilgili ustalık belgesine sahip olması şartları aranıyor.

Kuyumcular başka ticari faaliyet yapamayacak

Yönetmeliğe göre kuyum ticaretiyle iştigal edilen iş yerinde başka bir ticari faaliyet gerçekleştirilemeyecek. Kuyum işletmesi; kuyum niteliği taşımayan ürünleri iş yerinde bulunduramayacak ve bu ürünlerin satışını yapamayacak. Hizmet verdiği kişileri yasa dışı uygulamalara teşvik edemeyecek.

Yönetmeliğin yayımlandığı tarih itibarıyla faaliyette bulunan kuyum işletmelerinin 31 Aralık'a kadar durumlarını yönetmelik şartlarına uygun duruma getirerek yetki belgesi almaları gerekiyor.

Pekcan: Düzenlemeyle kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, perakende kuyum ticaretini düzenleyen ve bugün itibarıyla yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmeliğe ilişkin yorumlarını aktardı.

Kuyum sektörüne yönelik düzenlemenin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde sektör temsilcilerinin yanı sıra ilgili tarafların görüş ve katkıları alınarak hazırlandığını belirten Pekcan, "Düzenlemeyle kuyumculuk faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz." dedi.

Pekcan, düzenleme ile kuyumculuk faaliyetlerinin adil rekabet koşullarında yapılmasının ve sektörün daha nitelikli hale getirilerek sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasının hedeflendiğini ifade etti.