EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 09:00   Güncelleme : 31-03-2021 09:00

Küresel piyasaların odağında veri gündemi var

Küresel piyasalar karışık bir görünm sergilerken, bugün yoğun veri gündemi ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşma izlenecek.

Küresel piyasaların odağında veri gündemi var

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerinin tekrar artış göstermesinin doğurduğu endişeyle, özellikle teknoloji hisselerinde yoğunlaşan satışlar, pay piyasalarında karışık bir seyir izlenmesine sebep oluyor.

Dün yüzde 1,77 ile Ocak 2020'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 1,74 seviyelerinde denge buldu.

Analistler, tahvil piyasasında oynaklığın devam etmesinden dolayıbugün ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın Finansal İstikrar Gözetim Konseyi toplantısındaki konuşmasının öneminin arttığını vurgulayarak, ayrıca ABD Başkanı Joe Biden'ın 3 trilyon dolarlık altyapı paketinin detaylarının da açıklanmasının izleneceğini belirtti.

ABD'de dün açıklanan veriler doğrultusunda, Conference Board Tüketici Güven Endeksi, mart ayında aylık 19,3 puan artışla 109,7 seviyesine yükselerek yeni tip koronavirüs salgınının en yoğun hissedilmeye başlandığı Mart 2020'den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye çıktı.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satıcılı bir seyir kaydedildi. Dow Jones endeksi yüzde 0,31, S&P 500 endeksi yüzde 0,32 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 düşüş yaşadı.

Avrupa tarafında, düşüş eğilimini sürdüren avro/dolar paritesi pay piyasalarını destekledi. Parite 1,1704 ile yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesine gelen avro/dolar bugün 1,1710 seviyesinde işlem görüyor.

Dün açıklanan verilere göre Almanya'da yıllık enflasyon, beklentiler doğrultusunda mart ayında yüzde 1,7'ye çıktı. Ekonomik aktiviteye yönelik iyimserlik ve dolar karşısında değer kaybeden avronun desteğiyle Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,29, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,21, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,88 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,53 artış gösterdi.

Bugün Japonya'da açıklanan sanayi üretimi şubat ayında yüzde 2,1 daralarak beklentilerin altında gerçekleşirken, Çin'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi 51,9'a çıkarak beklenenin üzerinde gerçekleşti.. 

ABD ile Çin arasında gerilimin artabileceği endişeleri ise pay piyasalarını baskılamaya devam ediyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 düşüş yaşarken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,1 arttı.

Yurt içinde, dün görece sakin bir seyir kaydeden Borsa İstanbul'da, banka hisselerindeki toparlanma ile yüzde 0,23 artan BIST 100 endeksi, günü 1.395,79 puandan tamamladı. Banka hisselerinin ortalama getirisi ise yüzde 1 olarak kaydedildi.

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamaları yatırımcıların odağındaydı. Kavcıoğlu, TCMB 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, temel amaçları çerçevesinde ellerindeki tüm araçları bağımsız ve etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceklerini ifade ederek, "Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Dolar/TL, dün 8,4543'e kadar çıkması sonrası Kavcıoğlu'nun açıklamaları ile düşüşe geçsede günü bir önceki kapanışa göre yüzde 1,5 yükselişle 8,3362'den bitirdi. Bugün bankalararası piyasanın açılışında dolar/TL 8,3270 seviyesinde alıcı buluyor.

Kovid-19 salgınında artış gösteren vaka sayıları nedeniyle sıkılaştırılan tedbirler ve ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki yükselişin TL varlıkları üzerinde baskıya sebep olduğunu dile getiren analistler, bugünün veri takviminde; yurt içinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret istatistikleri, ABD'de ADP özel sektör istihdamı ve Avro Bölgesi'nde enflasyon verilerinin ön planda olduğunu aktardı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.420 ve 1.450 seviyelerinin direnç, 1.340 puanın destek konumunda olduğunu belirtti.