EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-04-2021 08:59   Güncelleme : 07-04-2021 08:59

Küresel piyasalar, Fed'in toplantı tutanaklarını bekliyor

Küresel piyasalar karışık bir seyrederken, bugün Fed toplantı tutanakları ve Avrupa'da hizmet sektörüne yönelik veriler izlenecek.

Küresel piyasalar, Fed'in toplantı tutanaklarını bekliyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yayımladığı raporda küresel büyüme tahminini 2021 için yüzde 5,5'ten yüzde 6'ya, 2022 için ise yüzde 4,2'den 4,4'e çekse de pay piyasalarında karışık bir seyir hakimdi.

IMF'nin dün yayımlanan, Küresel Finansal İstikrar Raporu'nda, olağanüstü politika tedbirlerinin finansal koşulları rahatlattığı ve finansal istikrara yönelik risklerin kontrol altına alınmasına yardımcı olarak ekonomiyi desteklediğine vurgu yapıldı. IMF, ekonomik toparlanmanın eş zamanlı gerçekleşmemesinin ve gelişmiş ile yükselen piyasa ekonomileri arasında ayrışmasının beklendiğini işaret ederek, salgın sırasında alınan tedbirlerin, uzayan değerlemeler ve artan finansal güvenlik açıkları gibi istenmeyen sonuçlara neden olabileceğini belirtti.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Dünya Bankası Başkanı David Malpass ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da dün düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılım sağladı. Yellen, ekonomide hızlı bir toparlanma beklediklerini, ABD'deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir şekilde tüm küresel görünüme yansıyacağını dile getirdi. Georgieva ise dünya ekonomisinin daha sağlam bir zeminde olduğuna değinerek, toparlanmanın ilerlediğini ve ABD'nin toparlanma beklentilerini artırmak için yaptığı hamlelerin tüm dünyaya yardımcı olduğunu aktardı.

Dünya Bankası Başkanı Malpass ise dünyanın yeni tip koronavirüs, iklim değişikliği, artan yoksulluk ve eşitsizlik ile birçok ülkede artan kırılganlık ve şiddet dahil olmak üzere zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Pek çok gelişmekte olan ülkenin salgına sürdürülemez borç seviyeleriyle girdiğine de vurgu yapan Malpass, borç servisini askıya alma girişimini gerçekleştirmek ve borç sözleşmelerinde şeffaflığı artırmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Diğer taraftan dün ABD'de açıklanan verilere göre JOLTS açık iş sayısı, şubat ayında piyasa beklentilerinin üzerinde artış yükselerek 7 milyon 367 bin oldu  ve Ocak 2019'dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye çıktı.

Bu gelişmelerle ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,65'e kadar düşüş kaydetse de pay piyasalarında kar satışlarının etkisini artırdığı gözlemlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,29, S&P 500 endeksi yüzde 0,10 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,05 geriledi.

Avrupa borsaları ise Paskalya tatili sonrası dün başlayan işlemlerde pozitif bir seyretti. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,28, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,70 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,47 artış sergiledi. Avro/dolar paritesi artış eğilimine dün de devam ederek  yüzde 0,5 yükselişle 1,1874 oldu.

Bugün, Asya'da Hindistan Merkez Bankası'nın faiz kararı izlendi. Hindistan Merkez Bankası'nın beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 4 seviyesinde sabit tutmasının ardından Sensex endeksi yüzde 0,6 artış gösterdi. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2, ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,3 yükselirken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 düştü.

Yurt içinde, IMF'nin Türkiye'ye yönelik büyüme tahmini bu yıl için yüzde 6, gelecek yıl için ise yüzde 3,5 seviyesinde tutması ve son dönemde açıklanan makroekonomik verilerdeki pozitif seyre karşın pay piyasalarında düşüşler yaşandı.

Artan Kovid-19 vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirlerin negatif etkisiyle dün yüzde 1,49 gerileyen BIST 100 endeksi,  1.420,59 puandan kapanış yaptı. Dün yüzde 0,4 yükselişle 8,1417'den kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,1620 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise IMF ile Dünya Bankası'nın devam eden Bahar Toplantıları, Fed'in toplantı tutanakları, Avrupa'da açıklanacak hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ABD'de açıklanacak dış ticaret verilerinin izleneceğini kaydetti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.465 ve 1.510 seviyelerinin direnç olarak öne çıktığını ifade eden analistler, 1.410 ve 1.370'in destek konumunda olduğunu aktardı