EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 09:14   Güncelleme : 06-04-2021 09:14

Küresel piyasalar ekonomik verilerden güç alıyor

Ekonomik aktiviteye ilişkin veriler piyasaları desteklerken, bugün Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın düzenleyeceği etkinliklerde yapılacak açıklamalar izlenecek.

Küresel piyasalar ekonomik verilerden güç alıyor

Gelişmiş ülke piyasalarının tatilde olduğu geçen haftanın son işlem gününde, ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından bu hafta da hizmet sektörü verileri beklentilerinde üstünde gerçekleşerek ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserliği yükseltti.

ABD'de dün açıklanan veriler doğrultusunda, hizmet sektörünün önemli göstergelerinden Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, martta aylık 8,4 puan artışla 63,7 olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine geldi.

Bugün ise Çin'de yayımlanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 2,8 puan yükselerek 54,3'e çıktı.

Diğer taraftan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün katılım sağladığı bir etkinlikte, G20 ülkeleriyle birlikte küresel asgari kurumlar vergisi üzerinde çalıştıklarını dile getirerek, küresel ekonominin, çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik etmesini sağlamak için küresel bir asgari vergi kullanılabileceğini ifade etti.

IMF ise düşük gelirli 28 ülkeye acil borç servisi yardımında 6 ay daha uzatmaya giderek 15 Ekim 2021'e kadar devam edeceğini duyurdu.

Bu gelişmelerle dün Dow Jones endeksi yüzde 1,13, S&P 500 endeksi, yüzde 1,41 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,67 artış gösterdi. Böylece Dow Jones ve S&P 500 endeksleri kapanış rekoru serisine devam etti.

Dün Avrupa borsalarında Paskalya tatili nedeniyle işlem yapılmazken, geçtiğimiz hafta yükseliş eğilimiyle özellikle gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskıya neden olan ABD'nin 100 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,70'in altına düştü.

Bugün Asya piyasalarında ise karışık bir seyir hakim. Çin'de açıklanan hizmet sektörü PMI verisinin yükselişine rağmen Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 ve Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2 gerilerken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,2 artış kaydetti.

Avustralya Merkez Bankası, bugünkü toplantısında, politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 0,1 seviyesinde sabit bıraktı. Merkez Bankası'nın kararı sonrası ASX200 endeksi yüzde 0,9 artış gösterdi..

Yurt içinde, dün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi mart ayında yüzde 1,08 ile beklentiler seviyesinde yükselirken, Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi'nin artışı yüzde 4,13 olarak gerçekleşti. Borsa İstanbul'da ise ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserliğin fiyatlandığı kaydedildi. BIST 100 endeksi, yüzde 0,83 değer yükselişle günü 1.442,06 puandan tamamladı. Dün ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki düşüşün etkisiyle yüzde 1 gerileyerek 8,1080'den kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,1120 seviyesinden alıcı buluyor.

Analistler, bugün yayımlanacak Dünya Ekonomik Görünüm Raporu ve Küresel Finansal İstikrar Raporu'na ek olarak IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass'ın, IMF ile Dünya Bankası'nın düzenlediği Bahar Toplantıları çerçevesinde gerçekleşecek etkinlikte yapacakları konuşmanın izleneceğini aktardı.

Veri gündeminde; yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı ve ABD'de JOLTS açık iş sayısının gündemde olduğunu belirten  analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.465 ve 1.510 seviyelerinin direnç, 1.410 puanın destek konumunda olduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler ise şu şekilde:

11.30 Avro Bölgesi, nisan ayı yatırımcı güven endeksi

12.00 Avro Bölgesi, şubat ayı işsizlik oranı

14.30 Türkiye, mart ayı reel efektif döviz kuru

17.00 ABD, şubat ayı JOLTS açık iş sayısı