EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-04-2021 09:09   Güncelleme : 19-04-2021 09:09

Küresel piyasalar,  Avrupa Merkez Bankası'na odaklandı

Küresel piyasaların geçtiğmiz hafta pozitif görünümünü korumasının ardından yeni haftada Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) toplantısı ve Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri izlenecek.

Küresel piyasalar,  Avrupa Merkez Bankası'na odaklandı

Ekonomik aktivitenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra beklentilerden hızlı toparlanacağına ilişkin iyimserlik, açıklanan makroekonomik verilerden destek almaya devam ediyor.

Kovid-19 salgınında aşılama çalışmalarında kaydedilen ilerleme, artan tasarruflar, açıklanan makroekonomik verilerin tahminleri aşması ve şirket finansal sonuçlarının pozitif etkisiyle geçtiğimiz hafta başlıca borsalarda rekorlar sürdü.

ABD ile Rusya arasında artan gerilim, küresel çip krizi ve artan emtia fiyatları ise piyasaların önündeki başlıca riskler olarak ön plana çıkarken, bu riskler ülke ve sektör bazlı ayrışmaların da artmasına yol açtı.

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, nisan ayında 86,5 ile Mart 2020'den bu yana, konut başlangıçları da martta aylık yüzde 19,4 yükselişle Haziran 2006'dan bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Beklentileri aşan veriler sonrası Dow Jones endeksi yüzde 0,48 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,34 artışla kapanış rekorlarına imza atarken, Nasdaq endeksi de yüzde 0,10 yükselerek zirve tırmanışına devam etti.

Avrupa borsalarıda  cuma günü pozitif bir seyretti. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,52, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,34 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,85 artış kaydetti. Böylece DAX 30 endeksi rekor kırarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi salgının başlangıcından bu yana ilk defa 7.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştridi.

Bu hafta, perşembe günü gerçekleştirilecek ECB'nin para politikası kurulu toplantısı yatırımcıların odağında yer alıyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği konuşmada, Avro Bölgesi ekonomisinin hala parasal ve mali teşviklerle ayakta durduğunu vurgulayarak, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini bildirdi.

Bu hafta ECB'nin faiz oranlarında bir değişikliğe gitmesi ögörülmezken, Lagarde'ın yılın ikinci çeyreğinde tahvil alım programının hızı üzerine olası değişikliklere ilişkin ipucu verebileceği düşünülüyor.

Asya borsalarında, beklentilerden iyi gelen makroekonomik veri serisi bugün Japonya'nın ihracatı ile sürdürüldü. Japonya'da ihracat, mart ayında yıllık yüzde 16,1 yükselerek beklentileri aşarken, ithalattaki artış da yüzde 5,7 oldu. Ülkede sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı ise şubat ayında sırasıyla yüzde 1,3 ve yüzde 2,8 küçüldü.

Veri sonrasında Asya borsaları karışık seyrediyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi ve Güney Kore'de Kospi endeksi dar bantta hareket ederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1'in üzerinde artış kaydetti.

Yurt içinde, geçen haftanın son işlem gününde yüzde 0,03'lük sınırlı yükselişle 1.408,14 puana çıkan BIST 100 endeksi, haftalık bazda ise yüzde 1,07 artış gösterdi. Borsa İstanbul'da uzun süredir satıcılı seyir izleyen banka hisselerinde geçtiğimiz hafta etkili olan alışlar, BIST 100 endeksinin de toparlanmasını sağladı. Bankacılık endeksi geçen hafta yüzde 4,15 artışla, son 14 haftanın en iyi performansını sergiledi.

Cuma günü yüzde 0,6 değer kazanarak 8,0720'den kapanış yapan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,0730 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün veri gündeminin durağan olduğunu aktararak, hafta genelinde ise çarşamba açıklanacak Para Politikası Kurulu toplantısının özeti ve tüketici güven endeksinin takip edileceğini, cuma günü resmi tatil olması nedeniyle piyasalarda haftanın, perşembe günü tamamlanacağını bildirdi.

Yurt dışında, ABD ile Rusya arasında artan gerilim ile Ukrayna'daki gelişmelerin yanı sıra perşembe, ECB'nin faiz kararı ve cuma, dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verilerinin izeneceğini söyleyen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 puanın direnç, 1.390 ve 1.360 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu aktardı.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şu şekide:

10.00 Türkiye, şubat ayı uluslararası yatırım pozisyonu

12.00 Avro Bölgesi, şubat ayı cari işlemler dengesi