EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-04-2021 07:22   Güncelleme : 14-04-2021 07:22

Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol talebinin bu yıl, geçen yıla kıyasla günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil artışla 96 milyon 500 bin varil olacağını bildirdi

Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak

OPEC'in mart ayına yönelik petrol piyasası raporuna göre, talepteki artış tahmini güçlü ekonomik toparlanma beklentilerinden meydana geliyor.

Yılın ikinci yarısında petrol talebini olumlu yönde etkilemesi tahmin edilen ekonomik toparlanmanın ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik aşılama çalışmalarının yaygınlaşmasının yanı sıra ekonomik destek paketleri ve salgına yönelik tedbirlerin hafifletilmesiyle desteklenmesi öngörülüyor.

Akaryakıt tüketiminin, araç kullanımının artışa geçmesi beklenilen yaz döneminin başlamasıyla talepteki toparlanmada ana faktör olacağı düşünülüyor.

Diğer taraftan, piyasalarda, salgındaki gelişmelere ve sürü bağışıklığı hedeflerine ulaşma hızına bağlı olarak yıl boyunca risk seviyesinin yüksek kalacağı tahmin ediliyor.

İş gücü piyasalarındaki gelişmeler, salgının talebe yapısal etkisi, yeni enerji politikaları ve büyük ölçekli parasal ve mali teşvik önlemlerinin etkinliği gibi faktörlerin kısa vadede petrol talebini daha da etkilemesi bekleniyor

Bu çerçevede, OPEC ham petrolüne talebin, bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 4 milyon 900 bin varil artışla yaklaşık 27 milyon 400 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Küresel petrol talebinin ise bu dönemde günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil (yüzde 6,58) artarak yaklaşık 96 milyon 500 bin varile ulaşması bekleniyor.

OPEC'in petrol üretimi mart ayında arttı

Rapora göre, küresel petrol arzı geçtiğimiz ay bir önceki aya göre günlük 1 milyon 220 bin varil artışla yaklaşık 93 milyon 230 bin varile çıktı.

OPEC'in günlük ham petrol üretimi de bu dönemde, günlük 200 bin varil artışla yaklaşık 25 milyon 40 bin varil oldu.. Bu artışla, OPEC'in küresel petrol üretimindeki payı mart ayında yüzde 26,9 oldu.

Sö konusu dönemde, OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla İran'da artış gösterirken en büyük düşüş Suudi Arabistan'da kaydedildi.

Günlük üretim geçtiğimiz ay bir önceki aya kıyasla İran'da 137 bin varil artış sergiledi. Suudi Arabistan'da 33 bin varil geriledi.

OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise aynı dönemde 1 milyon 20 bin varil artışla 68 milyon 190 bin varil seviyesine çıktı.

Diğer taraftan, dünya genelinde sondaj kulesi sayısı, mart ayında bir önceki aya göre 42 adet düşüşle 1339 oldu. Bu kulelerden 355'i OPEC üyesi ülkelerde bulunuyor.