EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-04-2021 08:14   Güncelleme : 20-04-2021 08:14

Küresel navlun fiyatları kısa vadede yüksek kalmaya devam edecek

Fitch Ratings, küresel navlun fiyatlarının kısa vadede yüksek kalmaya devam edeceğini, ancak uzun vadede tedarik zincirindeki aksaklıklar giderildiğinde ve daha fazla yeni gemi konuşlandırıldığında daha ılımlı olacağını dile getirdi.

Küresel navlun fiyatları kısa vadede yüksek kalmaya devam edecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in yaptığı açıklamada, küresel konteyner taşımacılığı şirketlerinin yüksek navlun fiyatlarından yararlandığı bildirildi.

Salgınla birlikte kişisel koruyucu ekipman, mobilya ve bahçe ekipmanı gibi ürünlerin ticaretindeki artış ile konteyner ve liman sıkıntıları gibi tedarik zincirindeki operasyonel aksaklıklar arasında uyumsuzluk olduğuna değinilen açıklamada, konteyner taşımacılığına ilişkin talebin yüksek olduğu aktarıldı.

Açıklamada, salgına ilişkin kısıtlamalar kaldırıldığında deniz ticareti ve navlun fiyatlarının bir süre daha yüksek kalmasının beklendiği belirtildi.

Küresel navlun fiyatlarının kısa vadede yüksek kalmaya devam edeceği bildirilen açıklamada, ancak uzun vadede tedarik zincirindeki aksaklıklar giderildiğinde ve daha fazla yeni gemi konuşlandırıldığında daha ılımlı hale geleceği ifade edildi.

Açıklamada, yüksek nakliye fiyatlarının tedarik zinciri kesintilerinin ortadan kalkma hızına göre genel mal talebindeki hızlı toparlanmayla destekleneceği belirtildi.

Deniz yoluyla yapılan ticaretin "yeni normale" alışmasının daha uzun süreceği ve orta vadede operasyonel verimsizliklerle karşılaşmaya devam edeceği belirtilen açıklamada, mevcut nakliye ücretlerinin sürdürülemez olduğu, liman tıkanıklığından kaynaklanan aksaklıklar ile konteyner sıkıntısı çözüldüğünde bu ücretlerin de düşmesinin beklendiği iade edildi.

Gelişmekte olan ülke notlarında aşağı yönlü baskı sürüyor 

Açıklamada, 2021 yılında şimdiye kadar sadece 3 gelişmekte olan ülkenin kredi notunun düşürüldüğü, yabancı para cinsinden kredi notlarında ise yartırım yapılmadığı aktarıldı.

Negatif görünümlerin pozitiflerden  çok olduğu belirtilen açıklamada, bunun kredi notlarında daha fazla düşüşün olabileceğine işaret ettiği dile getirildi.

Açıklamada, gelişmekte olan ülke notlarında aşağı yönlü baskının devam ettiği belirtildi.

Kırılgan sınır piyasalarının ABD Merkez Bankası'nın (Fed) varlık alımlarını azaltmaya başlaması riskine açık olduğuna inanıldığı vurgulanan açıklamada, gelişmekte olan piyasalarda sistemsel bir şokun ise muhtemel olmadığı ifade edildi.