EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-04-2021 09:36   Güncelleme : 20-04-2021 09:36

Küresel karbon emisyonlarıda en büyük ikinci artış yaşanacak

Enerji sektöründen kaynaklanan küresel karbon emisyonlarının ekonomik toparlanmanın etkisiyle bu yıl tarihteki en büyük ikinci artışını sergileyerek 1,5 milyar ton yükselmesi öngörülüyor.

Küresel karbon emisyonlarıda en büyük ikinci artış yaşanacak

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Küresel Enerji Değerlendirmesi 2021 raporuna göre, küresel emisyonlar bu yıl yüzde 5 artışla 33 milyar ton olacak.

Bu yıl küresel karbon emisyonları tarihteki en büyük ikinci yükselişi sergileyerek 1,5 milyar tona çıkacak.. Bu artış ayrıca 2010 yılından bu yana küresel emisyonlarda görülen en büyük yıllık artış olarak tarihe geçecek.

Emisyonlardaki artış yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 2020 yılında karbon emisyonlarında kaydedilen yüzde 6'lık rekor düşüşün büyük bir kısmını tersine çevirecek.

Artışta ekonomik toparlanmaya bağlı olarak enerji talebinde beklenen yüzde 4,6'lık büyüme, kömür ve doğal gaz tüketiminin 2019 yılındaki seviyelerinin üzerine çıkması etkili olacak.

Kömür kullanımındaki artışın nedeni Asya

Küresel kömür talebi bu yıl gelişen ülkelerin etkisiyle yüzde 4,5 yükselirken, bu büyümenin yüzde 80'inden fazlası Çin başta olmak üzere Asya'da gerçekleşecek.

ABD ve Avrupa'daki kömür kullanımında artış yaşanmasına rağmen, talep salgın öncesi dönemin altında gerçekleşecek.

Yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde rekorların yılı

Öte yandan, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi bu yıl yüzde 8 artışla küresel elektrik tedarikindeki büyümenin yarısından fazlasını oluşturacak.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi 2020 yılına göre yüzde 18 (145 teravatsaat), rüzgardan elektrik üretimi ise yüzde 17 (275 teravatsaat) ile yıllık bazda tarihteki en büyük artışı sergileyecek. Böylece güneş ve rüzgar enerjisi, yenilenebilir kaynaklarından elektrik üretimindeki büyümeye en fazla katkıyı sağlayacak.

Bu yıl yenilenebilir enerji kaynakları küresel elektrik üretiminin yüzde 30'unu karşılayacak ve bu oran Sanayi Devrimi'nden beri görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçecek.

Yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde en büyük artış Çin'de kaydedilirken, Çin'in ardından  ABD, Avrupa Birliği ve Hindistan gelecek.

Emisyonlar düşürülmezse 2022'de daha büyük bir kriz kapıda

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin yorumunda, küresel karbon emisyonlarının elektrik sektöründe kömür kullanımının artmasıyla bu yıl 1,5 milyar ton artacağını vurgulayarak, "Bu, Kovid-19 salgının yarattığı etkilerden ekonomik olarak toparlanmanın sürdürülebilir olmaktan başka her şey olduğuna dair korkunç bir uyarı." dedi.

Hükümetlerin küresel emisyonları hızlıca düşürmeye başlamaması durumunda 2022 yılında daha büyük bir krizle karşılaşılacağı uyarısında bulunan Birol, "Bu hafta ABD Başkanı Joe Biden'ın ev sahipliğinde yapılacak Liderler İklim Zirvesi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Toplantısı (COP26) öncesi somut ve hızlı kararlar alınması açısından kritik bir tarih.” ifadelerini kullandı.