EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-04-2021 13:34   Güncelleme : 19-04-2021 13:34

Kredisiz konut satışlarında tüm zamanların en yüksek mart rakamı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa "Kredisiz satışlar (martta yıllık) yüzde 36,9 artış götererek 89 bin 426 oldu. Toplamdan yüzde 80,4 pay aldı. Yani geçen ay el değiştiren her 10 konuttan 8'i kredisiz satıldı" diye konuştu.

Kredisiz konut satışlarında tüm zamanların en yüksek mart rakamı

Konut kredisinde faiz oranlarının artması, vatandaşları konut satışlarında peşin alıma yönlendirirken, geçtiğimiz ay kredisiz satışlarda 89 bin 426 adetle tüm zamanların en yüksek mart rakamı kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre, kamu bankalarınca 2020 Haziran'ın ilk günlerinde başlatılan düşük kredi kampanyasının etkisiyle ipotekli konut satışında tarihi zirve yakalanmış, temmuz ayında 130 bin 721 adetlik ipotekli satışla tüm zamanların en yüksek rakamı gözlemlenmişti.

Haziranın ilk günlerinde başlatılan kampanya sayesinde 26 Haziran haftasında bankalar tarafından verilen konut kredilerinde uygulanan aylık faiz oranı ortalaması yüzde 0,75'e kadar düşmüştü.

Sonrasında hem düşük kredi kampanyasının sonlandırılması hem de faizlerin yükselmeye başlaması nedeniyle ipotekli satışların toplamdan aldığı pay düştü.

Aradan geçen zamanda bankalarca verilen konut kredisinin ağırlıklı aylık ortalaması 9 Nisan haftasında yüzde 1,52'ye (yıllık yüzde 18,22) kadar çıktı. Faizlerin yükselmesi, vatandaşları peşin ve senetli alımlara yöneltti.

Bu nedenle geçen ay kredisiz satışlarda 89 bin 426 adetle tüm zamanların en yüksek mart ayı rakamı kaydedildi.

"Her 10 konuttan 8'i kredisiz satıldı"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut almak isteyenler için kritik faiz oranının aylık yüzde 1 olduğunu vurgulayarak, bu rakamın altına inince ipotekli, üstüne çıkınca da ipoteksiz satışların hızlı yükseliş gösterdiğini aktardı.

Yaz aylarında görülen düşük faiz oranları sayesinde çok yüksek satış rakamları görüldüğünü belirten Aşa, "Aradan geçen sürede faizler artmasına ve salgının devam etmesine rağmen martta 111 bin 241 adet konut satıldı. Bu rakam bize Türk halkının hala konuta ihtiyacı olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Aşa, geçtiğimiz ay ipotekli satışların toplam içerisindeki payının yüzde 19,6'ya kadar düştüğünü söyleyerek, şunları kaydetti:

"Kredisiz satışlar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 artarak 89 bin 426 oldu. Toplamdan yüzde 80,4 pay aldı. Yani geçen ay el değiştiren her 10 konuttan 8'i kredisiz satıldı. Burada vatandaşlar yastık altı birikimlerini kullandı. Tabii ki senetli satışlar var ancak çok büyük kısmı peşin satış olarak gerçekleşti."

"Tasarrufa dayalı faizsiz satışların da katkısı var"

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal da Türkiye'nin, konut satış adedinde 2013' yılından bu yana sürekli Avrupa birincisi olmasına ve her yıl konut satışında rekor kırmasına rağmen ev sahipliği oranında son 15 yılda bir ilerleme kaydedemediğini belirtti.

Ev almak isteyenlerin, faiz, peşinat, kredi gibi prosedürleri karşılayamadığını söyleyen Akbal, sözlerine şöyle devam etti:

"Yüksek faiz satışları adeta frenliyor. Geçen ay tüm zamanların en yüksek mart ayı ipoteksiz satış adetleri görüldü. 111 bin adet olan mart ayı satışının 89 bini kredisiz gerçekleşti. Burada tasarrufa dayalı faizsiz konut satış sisteminin büyük katkısı oldu. Sistemin yasalaşması sayesinde insanlar artık daha güvenle bu sisteme yaklaşıyor ve bu sistemle ev sahibi olanların sayısı her geçen ay artıyor."

"Projelerde senetli satışlar hızlı yükseldi"

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise faizlerin yükselmesinin alıcıları peşin veya senetli satışlara yönlendirdiğini ifade ederek, özellikle markalı konutlarda son dönemde senetli satışlarda çok ciddi artış kaydedildiğini belirtti.

Firmalarının projelerinden yaptıkları satışlarda zaman zaman daha düşük oranlar kaydedilsede de yüzde 30'a kadar peşin alabildiğini söyleyen Özgün, geri kalanın ise senetle gerçekleştirildiğini ifade etti.

Özgün, firmaların kendi içlerinde daha düşük faiz oranı finansman sistemlerinin de bulunduğunu belirterek, "Gayrimenkul şirketleri faizlerin yüksek olduğu dönemde satışlarını sürdürebilmek için genelde 60 aya varan vadelerle senetli satış yapıyor. Bu alıcıya da kolay geliyor. Kredi çekme ve benzeri konularla hiç uğraşmadan direkt satıcı ile anlaşma imzalıyor. Özellikle faizlerin yüksek olduğu dönemde projelerde senetli satışlar adeta patlıyor." dedi.

Geçen ay kredisiz satışların artışında dolar ve altındaki yükselişin de etkisinin olduğunu anımsatan Özgün, "Dolar ve altın bozdurarak konut alanlar da oldu. Özellikle gurbetçiler bu yükselişlerde konuta yöneliyor. Yatırımcılar, artık dolar yükselince daha da yükselecek diye  beklemiyor." dedi.