EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 10:31   Güncelleme : 24-03-2021 10:42

Konteyner eksikliği dış ticareti aksatıyor

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, ihracatta  boş konteyner bulma zorluğu yaşandığını bildirdi.

Konteyner eksikliği dış ticareti aksatıyor

ASRİAD tarafından yapılan açıklamada görüşlerini belirten Danışman, yetkililerden bu konuyla ilgilenmelerini ve bu süreçte spekülasyon yapılmasına fırsat verilmemesini özellikle beklediklerini aktardı.

Yerkürede çok ciddi bir ticaret daralması olduğunu vurgulayan Danışman, salgının getirdiği  kısıtlamaların hayatın birçok alanında olduğu gibi ekonomiyi de derinden sarstığını ifade etti.

Danışman, bu konuda en sıkıntılı durumlardan birinin de dış ticaret olduğunua işaret ederek, "Artık iyice sıkışan şartlar yeni tedbirlerle aşılmaya çalışılmaktadır. Biriken talep kendini hissettirmektedir. Ancak, küresel anlamda bir kısım merkezler bu durumu hem ham madde açısından hem de başka araçlar açısından istismar etmektedirler." dedi.

Dünya Ticaret Örgütünün bu konuyla ilgili çok dinamik olması ve ticaretin önüne çıkarılan  engelleri yok etmesini talep ettiklerini söyleyen Danışman, özellikle Türkiye'de ihracatı aksatacak ölçüde bir konteyner probleminin söz konusu olduğunu vurguladı.

Danışman, sözlerinin devamında şunları aktardı:

"Bu durumu etkileyen farklı sebepler olduğu anlaşılmaktadır. Ticaret Bakanlığı'nın konuyla ilgili bazı tedbirler alabileceği düşünülmektedir. ASRİAD olarak talebimiz, özellikle konuya ilgi gösterilmesi ve sorunun çözümünün organize edilmesidir."

Danışman, böyle kritik anlarda ekonominin önüne çıkarılan hiçbir  engele hoşgörü gösterilmemesi gerektiğini ifade etti.