EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 08:30   Güncelleme : 29-03-2021 08:30

KİT'lerde yapısal dönüşüm başlıyor

100 bin personelin çalıştığı ve büyüklüğü 280 milyar lira olan KİT’lerde yapısal dönüşüm gerçekleşiyor. 19 KİT kanunu güncellenecek ve daha hızlı bir yapı oluşturulacak.

KİT'lerde yapısal dönüşüm başlıyor

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi reform paketi çerçevesinde toplam aktif büyüklükleri 280 milyar lirayı aşan Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) yeniden yapılandırılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 93 bin 552 personelin çalıştığı, enerjiden ulaştırmaya, sanayiden tarıma kadar birçok sektörde faaliyet gösteren KİT'leri zamanın koşullarına uygun, etkin, esnek bir yapıya dönüştüreceklerini bildirdi. Bakan Elvan, 19 KİT kanununu güncelleyeceklerini aktardı.

43.4 MİLYARLIK YATIRIM

Bu yılın sonuna kadar 43.4 milyar liralık yatırımı gerçekleştirilecek olan KİT'lerin etkin ve performans esaslı bir istihdam politikası yürütmesi bekleniyor. Bakanlık verilerine göre, KİT'lerin toplam aktif büyüklüğü 280 milyar lira civarında. Geçen yıl KİT sisteminin brüt satışları bir önceki yıla göre yüzde 22.5 yükselişle 153.46 milyar lira oldu.

Bakan Elvan, neredeyse kırk yıldır hiç bir değişikliğe uğramayan KİT mevzuatının günün zamanın uygun bir yapıya dönüşmesini istediklerini vurgulayarak, "Bu hem ekonomi hem de istihdama ciddi katkı sağlayacak. KİT'ler hızlı hareket eden, karar alan yapıya dönüşecek. Özel kesimdeki karar alma süreçleri ne kadar hızlıysa KİT'lerde de karar alma süreçleri o kadar hızlı olacak" açıklamasını yaptı.

100 BİNE YAKIN PERSONEL VAR

Bakan Elvan, kanun hükmünde kararnameye tabi KİT'ler ve bağlı ortaklıklarında toplam 93 bin 552 personel olduğunu aktardı. Elvan, konuyla ilgili soru önergesine verdiği cevapta, "Ocak sonu itibarıyla 19 KİT ve bir bağlı ortaklıkta yönetim kurulları toplam 20 yönetim kurulu başkanı, 99 yönetim kurulu üyesinden oluşuyor. Yönetim kurullarında görev yapan toplam yirmi başkan, 75 üye bulunuyor. Kadrolu personel sayısı 3 bin 963, sözleşmeli personel sayısı 42 bin 981, daimi işçi sayısı 46 bin 55, geçici işçi sayısı da 53'tür" şeklinde konuştu

TPAO EN ÇOK YATIRIM YAPAN KİT

2020  yılında 24.3 milyar lira olan KİT'lerin yatırım ödeneği, bu yıl yüzde 79 yükselerek 43.4 milyar lira oldu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın arama, sondaj ve saha geliştirme çalışmalarına ilişkin (Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi için ayrılan 6.8 milyar liralık ödeneğin de içinde) 13.4 milyar liralık yatırım hedefiyle KİT'ler arasında en çok ödenek tahsis edilen kuruluş oldu.

Kuruluş, geçmiş yıllarda ilk sırada yer alan TCDD'yi arkasında bıraktı. Ödenek tahsisinde TCDD 12.6 milyar lira ile ikinci, BOTAŞ 6.1 milyar lira ile üçüncü, TEİAŞ de 5.5 milyar lira ile dördüncü sırada bulunuyor.

BOTAŞ, TCDD YENİDEN YAPILANDIRILACAK

KİT reformu çerçevesinde gaz alımı, satışı, iletim şebekesinin işletilmesi faaliyetlerini gerçekleştiren BOTAŞ'ın da aralarında yer olduğu bazı enerji KİT'leri, TCDD'de de yeniden düzenlenecek. TCDD'nin yük, yolcu, araç, altyapı inşa faaliyetlerinin "holding" çatısı altında toplanması seçeneği de göz önünde bulunduruluyor. Kısa bir süre önce de "altyapı" ve "taşımacılık" olmak üzere iki genel müdürlüğe sahpti.

Bu yılki KİT yatırımlarının yüzde 33'ünü ulaştırma ve haberleşme yatırımları meydana getiriyor. Bu yıl içinde, ulaştırma ve haberleşme için 14.3 milyar lira tutarında KİT yatırımı öngörülürken enerji sektörüne 14.5 milyar liralık, madencilik sektörüne 13.9 milyar liralık yatırım gerçekleşecek. Bunları 915.3 milyon lirayla imalat ve 210.3 milyon lirayla tarım sektörlerine yönelik yatırımlar izleyecek.