EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-03-2021 08:01   Güncelleme : 25-03-2021 08:01

Kısıtlamalar 2021'in ilk yarısında Avrupa'da tüketimi baskılayacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa'da yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele adına  alınan kısıtlama tedbirlerinin bu yılın ilk yarısında tüketimi baskılamasının beklendiğini bildirdi.

Kısıtlamalar 2021'in ilk yarısında Avrupa'da tüketimi baskılayacak

Moody's tarafından yapılan açıklamada, Avrupa'da salgın sebebiyle getirilen kısıtlamaların 2021'in ilk yarısında tüketimi baskılamasına yönelik bir beklentinin olduğu, tüketici güveninin halihazırda son derece düşük olduğu aktarıldı.

Avrupa'da aşılamanın düşük hızda olduğu, vaka sayısının artış gösterdiği, bunun da 2021'in ikinci çeyreğinde hanehalkı tüketimiüzerinde etkil göstermesinin beklendiğibelirtilen açıklamada, Avrupa'da tüketim artışının Kovid-19 aşılamasının geniş kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesine bağlı olduğuna işaret edildi.

Açıklamada düşüncelerini aktaran Moody's Başkan Yardımcısı Ruosha Li, "Avrupa'da kapanmaların yeniden başlaması ve dolaşım kısıtlamaları muhtemelen talepte azalma olarak kendini gösterecek. Avrupa ülkelerinde artan vaka sayısının tüketici algısı üzerinde baskı oluşturması olası. Daha önce planlanan harcamalar bu yılın geri kalanında yapılabilir." söyleminde bulundu.