EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 12:22   Güncelleme : 26-03-2021 12:22

Kestane şekeri dijital pazarda satışa sunulacak

Bursa'nın kestane şekeri üreticileri yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle düşen satış oranlarını e-ticaretle arttırmayı planlıyor.

Kestane şekeri dijital pazarda satışa sunulacak

Şerbetli kazanlarda kaynatılarak üretilen, çikolatalısı ve cevizlisi de ilgi gören tescilli lezzet kavanozlarda ya da hediyelik paketlerde satışa sunuluyor.

Bursa'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka tattığı lezzetler arasında bulunan kestane şekeri satışları son 1 yılda Kovid-19 salgını nedeniyle azaldı. Bu noktada dijital pazara yönelen kestane üreticileri, Bursa'nın tescilli lezzetini internet üzerinden yurdun dört bir yanına satışını yapıyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) kentteki kestane şekeri üreticilerini temsil eden 27. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mümin Akgün, 2018'de başlattıkları girişimin ardından yaklaşık 3 yılda kestane şekerinin coğrafi işaret tescilini almanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

Şartlara uyum sağlayan kestane şekeri üreticilerinin ürünlerine coğrafi işaret logosunu koyabileceğini bildiren Akgün, "Bununla ilgili BTSO, Tarım ve Orman Bakanlığı ile üniversitelerin ilgili bölümleri her 6 ayda bir denetim yapacak. Şartların yerine getirilip getirilmediği kontrol edilecek." ifadsini kullandı.

Coğrafi işaret ürünün tanıtımını önemli ölçüde etkiliyor

Akgün, Türkiye'de yıllık ortalama kestane rekoltesinin 60 bin tonun üstünde, Bursa kestane şekerinin senelik üretiminin de 2-3 bin ton aralığında olduğunu dile getirdi.

Salgın nedeniyle internet üzerinden satışlara yoğunlaştıklarını belirten  Akgün, "Bu alandaki satışlarımız giderek artıyor. İnternet satışıyla ilgili tüketicinin kafasında ürünün sağlıklı olup olmadığı ve bozulup bozulmayacağı konusunda soru işareti var. Bunları endişe etmeden ürünü satın alabilirler. Tüketicilerden coğrafi işaret logolu ürünleri tercih etmesini istiyoruz. Çünkü internette çok kalitesiz ve ucuza ürünler satılabiliyor." şeklinde konuştu.

Akgün, kestane rekoltesinde bu yıl ciddi bi kayıp yaşandığını belirtti.

Rekolte azlığının yanı sıra ambalaj maliyetlerinin artmasıyla ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade eden Akgün, sözlerinin devamında şunları söyledi:

"Son dönemde çok zorluk çektik. Salgın nedeniyle ev ziyaretleri ve hediyeleşmeler azaldığı için satışlarımız düştü. Bu noktada e-ticaret devreye girdi. Genel anlamda bu mecrada satışımız fazla değil ama giderek artacağına inanıyoruz. Özellikle reklam çalışmalarıyla satışlarımızı daha da artıracağız. Coğrafi işaret de ürünün tanıtımında önemli ölçüde etki edecek. Bursa kestane şekerinin Avrupa ve dünyada daha fazla tanıtılması için çalışıyoruz. Bununla ilgili girişimlere başladık."