EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-12-2021 13:08   Güncelleme : 10-12-2021 13:08

Karlı bir yıl olacak

Artan kömür talebi, kuru yığınları oldukça kârlı bir yıl haline getiriyor

Karlı bir yıl olacak

Braemar ACM'deki analistler, yıl boyunca, her türlü emtia için artan taleple birlikte, kazançların 13 yıldır görülmeyen en yüksek seviyelere ulaştığı kuru yükte yıl boyunca kuralı uyguladılar.

Önemli bulgular arasında, büyük ölçüde ortalamanın üzerinde bir dizi Newcastlemax teslimatı sayesinde, bugüne kadarki %3,5 artışla capesize segmentinin bu yıl en büyük filo büyümesini gördüğüne dair istatistik yer alıyor.

Panamax'larda, Braemar ACM analistleri, Çin'in enerji kıtlığı ve bunun sonucunda ticaret akışlarındaki sarsıntı nedeniyle 2021'in ilk 10 ayında talep büyümesinin %43'ünü oluşturan bu yıl kömürden ne kadar destek geldiğine şaşırdıklarını kabul ettiler. Çin, Avustralya kömürünü yasakladı.

Supramax pazarında çelik ticareti, 2021'de şu ana kadar istihdamdaki yıllık artışın yarısından fazlasını oluşturarak bu segmenti özellikle destekledi.

“Taşınan tonlar açısından, bazı ülkeler hızla artan talebi yerel üretimle karşılayamadığından, bu malların supras üzerindeki ticareti 2021'de şimdiye kadar yıllık %30 arttı. Bunun neden olduğu ticaret modellerinde yaşanan sarsıntı nedeniyle, bu seferlerin yarattığı istihdam orantısız bir şekilde arttı ve yıllık bazda %38 arttı," diye belirtti kuru yük yıllık incelemesi.

İkinci olarak, gübreler, bu yıl şu ana kadar supras için talep artışının %30'unu yönlendirdi, yine yerel üretim eksiklikleri ile desteklendi ve yerleşik tahıl üreticilerinin sürekli olarak mahsul boyutlarını genişletmesi nedeniyle uzun vadeli artan gübre ticareti eğilimine ek olarak.

Supramax'lar bu yıl şimdiye kadar diğer endüstriyel yığınlardan da önemli destek aldı. Bakır fiyatlarındaki artışın daha fazla izabe faaliyetini teşvik etmesi nedeniyle konsantre bakır ticareti, yıllık bazda %20 ve 2019'a göre %14 arttı.

Supramax kapasitesi 2021'de %2,9 artarak 200 milyon dwt'nin biraz üzerine çıktı.

Bu arada kullanışlı filo, diğer boyutlara göre en yavaş hızda büyümeye devam etti - filo sadece %1,5 büyüyerek 90m dwt sınırını geçti.