EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-04-2021 12:54   Güncelleme : 11-04-2021 12:54

Kara yollarında dijitalleşme dönemi başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Teknolojiyi, seyahat konforunu, can güvenliğini ve verimliliği sağlamak üzere kara yollarında da dijitalleşme doğrultusunda adımlar atıldığını dile getirdi.

Kara yollarında dijitalleşme dönemi başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dijitalleşme adımının Cumhurbaşkanı Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı ile 29 Eylül 2020'de kamuoyuna duyurulduğunu anımsattı.

"Çağımızda sadece yol yapmakla işimiz bitmiyor"

Bu kapsamda "İleri bilişim teknolojileriyle Türkiye'de insan ve çevre odaklı ulaşım sistemi" vizyonunu benimsediklerini belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Çağımızda sadece yol yapmakla işimiz bitmiyor. Teknolojiyi, seyahat konforunu, can güvenliğini ve verimliliği sağlamak üzere kara yollarımızda da dijitalleşiyoruz. Bir başka deyişle 'kara yollarımızda dijitalleşme dönemini' başlatıyoruz. En güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturma misyonu doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu amaca uygun olarak teknolojik imkanlardan yararlanarak, ülke sathındaki tüm kara yollarımızın hareketlilik, verimlilik ve güvenlik açısından merkezi olarak yönetimini, kontrolünü ve takibini yapacak bir sistemi hayata geçirdik."

"Akıllı otoyolların sayısı artacak"

Türkiye'nin akıllı otoyollarından Ankara-Niğde Otoyolu'nun geçtiğimiz yıl trafiğe açıldığına dikkat çeken Karaismailoğlu, "Önümüzdeki dönemde tek bir ana kontrol merkezinden yönetilebilecek akıllı otoyollarımızın sayıları artacak." dedi.

Karaismailoğlu, yerli ve milli ulaşım sistem altyapılarıyla desteklenen otoyolda 1,3 milyon metrelik fiber iletişim ağı, sensörler, kameralar, veri ve kontrol merkezlerinin sürücülerin hizmetine sunulduğunu belirterek akıllı ulaşım sistemleri uygulamalarının bütünleşik bir şekilde yönetimi ve trafik akışının anlık takibiyle yol güvenliğinin, akıcılığının, hız ve verimliliğinin en üst düzeye çıkarılacağını aktardı.

Gelişen dünyada, ticaretin en hızlı şekilde gerçekleşebimesi ve mesafelerin kısaltılması için tüm ulaşım modlarının entegre çalışabilmesinin önemine değinen Karaismailoğlu, bu sebeple tüm ulaşım sistemlerinin "bütünleşik mod" esasına göre ele alındığını vurguladı.