EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-04-2021 07:40   Güncelleme : 14-04-2021 07:40

Kanal İstanbul Rus şirketleri açısından yeni fırsatlar yaratacak

Rusya’nın önde gelen lojistik şirketlerinden Delo’nun Başkanı Sergey Şişkaryev, Kanal İstanbul’un açılmasının Rus şirketleri adına yeni ekonomik fırsatlar doğuracağını dile getirdi.

Kanal İstanbul Rus şirketleri açısından yeni fırsatlar yaratacak

Rusya’nın önde gelen lojistik şirketlerinden Delo’nun Başkanı Sergey Şişkaryev, Kanal İstanbul’un açılmasının Rus şirketleri dına yeni ekonomik fırsatlar yaratacağını dile getirdi.

Şişkaryev, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’nin Kanal İstanbul projesine dair konuştu..

Projeye ilişkin Rusya’nın pragmatik bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini vurgulayan Şişkaryev, “Türk tarafının isteğini de anlıyorum. Boğaz’daki günlük yoğun gemi trafiğine ben de şahit oldum ve burada gemilerin trafiğine tehlike yaratabilecek çeşitli riskler gerçekten var.” diye kouştu.

Kanal İstanbul’un çeşitli fırsatlar yaratacağına değinen Şişkaryev, “Özellikle de Novorossiysk limanı için ilave fırsatlar olacak. Ayrıca, 100 bin tona kadar gemilerin kullanabileceği, Rusya’daki en büyük buğday işleme terminali de önümüzdeki aylarda faaliyete geçecek. Böyle bir kanalın varlığıyla, Rusya'nın tahıl ve diğer tarım ürünlerinin ticareti ve ihracatı dahil olmak üzere dış ticaret fırsatlarını yükseltiriz.” ifadelerini kullandı.