EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 15:10   Güncelleme : 06-04-2021 15:10

JPMorgan, Türkiye enflasyon beklentisini yükseltti

Üretici fiyatlarının maliyet baskısına dikkat çektiği Mart ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından JPMorgan 2021 yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisini revize etti.

JPMorgan, Türkiye enflasyon beklentisini yükseltti

JPMorgan Türkiye'ye ilişkin yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 11,2’den yüzde 13,4’e çıkarttı. Kurum, 2022 yıl sonu TÜFE tahminini ise yüzde 10,5 ile sabit tuttu.

JPMorgan yılın geri kalanı için tahmin ettiği 400 baz puanlık kümülatif faiz indirimi tahminini ise 300 baz puana indirdi.

JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci tarafından sunulan raporda Mart ayındaki TÜFE verisinde sürpriz olmadığı ancak fiyat dinamiklerinde kötüleşme olabileceği aktarıldı.

Raporda Türk Lirası'ndaki değer kaybının enflasyon beklentilerinde kötüleşmeye neden olabileceği ifade edildi.

“Türk Lirası'ndaki son değer kaybı maliyet fiyatları baskısını yükseltti ve bu durum mart ayı ÜFE verisine yüzde 4,1 aylık artış olarak yansıdı” sözlerinin kullanıldığı raporda fiyat baskılarının genele yayılmadığı belirtilrken bu durumun faiz artırımlarının kümülatif etkisinin iç talebi sınırlamaya başladığı görüşünü kuvvetlendirdiği söylendi.

6 aydır enflasyon yükseliyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı veriler doğrultusunda tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon 6. ayda da yükselmeye devam etti ve 2019 Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Türk Lirası'nın yüzde 10'a yakın değer kaybettiği Mart ayında üretici fiyatlarındaki yüksek enflasyon da göze çarptı.

Enflasyonda artış hızı sürerken maliyet baskılarının devam ettiği gözlemlendi. Bu durum üretici fiyatlarında yüksek seviyenin oluşmasına ve üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki makasın daha da açılmasına yol açtı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 16,2 olurken, üretici fiyat endeksi ise yıllık bazda yüzde 31,2 artış gösterdi. Böylelikle üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki makas 15 puana çıktı.

Söz konusu makas kur şokunun yaşandığı 2018 yılında da hızla açılmış ve Eylül 2018'de 26 puanı geçmişti.