EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 07:08   Güncelleme : 06-04-2021 07:08

Japonya'dan Hint!li finans kuruluşuna "yeşil kredi" desteği

Japonya, Hindistan'da iklim değişikliğine karşı "çevre dostu" projeler geliştiren işletmeleri desteklemesi adına finans kuruluşu Tata Cleantech'e 90 milyon dolara kadar "yeşil kredi" desteğinde bulunacak.

Japonya'dan Hint!li finans kuruluşuna

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından yapılan açıklamada, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, elektrikli otomobillere yönelik "yeşil inisiyatif ve yatırımları" desteklemesi adına Hindistan kuruluşu Tata Cleantech ile sözleşme yaptığını duyurdu.

Sözleşme çerçevesinde JICA'nın, Hindistan genelinde çevre dostu projelerin desteklenmesi adına kuruluşa 90 milyon dolara kadar kredi desteğinde bulunulacağı aktarılan açıklamada, kredi kaynağının, Sumitomo Mitsui Banking Corp'dan (SMBC) sağlanacağı belirtildi

Sera gazı hedefi

JICA'nın açıklamasında, Hindistan'ın sera gazı emisyonunu 2030'a kadar en az yüzde 33 düşürmeyi planladığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Tata Cleantech'in 9,8 milyon kilovat yenilenebilir enerji kurulumuna ve 15,1 milyon ton karbondioksit azaltımına katkı sağladığı aktarıldı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın öncülüğünde ve çok sayıda ülke liderinin katılacağı iklim zirvesi, 22-23 Nisan'da çevrim içi gerçekleşecek