SPOR
Giriş Tarihi : 14-04-2021 10:46   Güncelleme : 14-04-2021 10:46

İtalya'dan EURO 2020 için seyirci garantisi 

İtalya, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2020) stat kapasitesinin en az yüzde 25'i kadar seyirci alınmasını garanti edecek

İtalya'dan EURO 2020 için seyirci garantisi 

Geçtiğimiz yıl oynanması gerekirken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bu yıla ertelenen EURO 2020'ye ev sahipliği yapacak kentlerden Roma'nın durumunu netleştirmeye dair İtalyan hükümetiönemli bir hamle yaptı.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, Başbakanlık Spordan Sorumlu Devlet Müsteşarı Valentina Vezzali, İtalya Futbol Federasyonu Başkanı (FIGC) Gabriele Gravina'ya Roma Olimpiyat Stadı'nın kapasitesinin en az yüzde 25'ine denk seyirci kotası sağlama taahhüdünü içeren bir mektup yolladı.

Başkan Gravina, yapmış olduğu açıklamada, Vezzali'den gelen mektubu büyük memnuniyetle karşılarken, "İtalya ve Roma (bu organizasyonda) varlar. Hükümetin, Roma'daki EURO 2020 maçları için seyirciye onay vermesi harika bir haber ki, bunu hemen UEFA'ya bildireceğiz." diye konuştu.

Hükümete teşekkürlerini ileten Gravina, "Salgınla mücadele eden ve aynı zamanda net, belirlenmiş bir program çerçevesinde güvenli şekilde yeniden başlamaya çalışan İtalya’nın, bu cesarete sahip olduğunu gösteren bir karar." değerlendirmesini yaptı.

UEFA'nın, bu turnuvaya ev sahipliği yapacak 12 kentten stat kapasitesinin en az yüzde 25'i kadar seyirci garantisi istediği biliniyor.

FIGC Başkanı Gravina, geçen hafta hükümete, Roma’nın ev sahipliğini kaybetmemesi adına UEFA'ya zamanında taahhüt verilmesine dair bir mektup göndermişti. İtalyan hükümeti de bu konuya olumlu yaklaşarak çalışmalara başlamıştı. Hükümete bağlı koronavirüs bilim kurulu üyelerinden ne kadar seyirci alınabileceğinin belirlenmesine dair UEFA'dan daha fazla zaman istendiği haberlerinin gelmesi, İtalyan basınında Roma'nın EURO 2020 ev sahipliğinin garanti olmadığı yorumlarının çıkmasına yol açmıştı.

İtalyan hükümetinin yüzde 25 seyirci kotasını garanti etmesi sonrasında 68 bin seyirci kapasiteli Roma Olimpiyat Stadı'ndaki 4 maç için 15 ile 20 bin arasında seyirci alınması öngörülüyor.