EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-02-2021 20:49   Güncelleme : 15-02-2021 20:49

ING Türkiye'den 2020'de 768,1 milyon TL konsolide net kar

ING Türkiye, geçen yıl 768,1 milyon TL konsolide net kar elde etti.

ING Türkiye'den 2020'de 768,1 milyon TL konsolide net kar

ING Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, 2020 sonunda ING Türkiye'nin konsolide aktif toplamı 66,2 milyar TL, vergi öncesi karı ise 987 milyon TL oldu.

Yıl sonu itibarıyla konsolide öz kaynakları 9,4 milyar TL, konsolide sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 24,18 olarak gerçekleşen ING Türkiye, 2020 sonunda ekonomiye 41,2 milyar TL'si nakdi olmak üzere toplam 49,6 milyar TL'lik kredi desteği sağladı.

ING Türkiye'nin mevduat hacmi ise 40,1 milyar TL'ye yükseldi. Banka, 768,1 milyon TL konsolide net kar elde etti.

 "Müşterilerimizi bu dönemde ekonomik açıdan destekledik"

Açıklamada görüşlerine yer verilen ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz, güçlü sermaye yapısı ile müşterilerinin finansmana erişimlerini kolaylaştırdıklarını belirterek, "Salgın döneminde çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve toplumun sağlığını korumaya yönelik destek sağlamayı önceliklendirdik. İş sürekliliğini ve müşteri memnuniyetini sürdürmek amacıyla adımlar attık. Dijital liderlik, tasarrufun artırılması ve ihracatın desteklenmesi hedeflerimize yönelik çalışmaları yoğunlaştırdık. Müşterilerimizi bu dönemde ekonomik açıdan destekledik. Bu kapsamda bireysel ve tüzel tarafta kredi ertelemeleri gerçekleştirdik ve yerli üretim yapan firmalara, KOBİ'lere ve ekonomiye katkı sağlamak üzere uygun koşullar sunan kredi paketleri hazırladık." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en iyi dijital kurumu olma hedefiyle ilerlediklerini aktaran Gökgöz, şunları kaydetti:

"Dijitalleşmeyi bütüncül olarak ele alıyor, sadece teknolojik altyapıya değil, insan kaynağına da yatırım yapıyoruz. Türkiye'nin en iyi işveren markalarından biri olma hedefiyle birçok yenilikçi ve öncü uygulamaya imza atıyoruz. 2015 yılında çalışanlarına uzaktan ve esnek çalışma modelleri sunan ilk banka olarak, yeni çalışma modelleri geliştirmek için salgın döneminden önce çalışmalarımıza başladık. ‘ING'de önce kendin, sonra ING’li olursun’ yaklaşımıyla dört yeni esnek çalışma modelini tasarladık ve Ocak 2021'den itibaren uygulamaya aldık.