EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 07:29   Güncelleme : 24-03-2021 07:43

IMF özel çekme hakkı tahsis etmeyi planlıyor

IMF, 650 milyar dolarlık özel çekme hakkı tahsis etmeyi planladığını, konuyla ilgili gerekli görüşmelerin yapıldığını duyurdu.

IMF özel çekme hakkı tahsis etmeyi planlıyor

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva tarafından yapılan açıklamaya göre, IMF, özel çekme hakları (SDR) olarak bilinen rezerv para biriminin tahsisinin görüşme aşamasında olduğunu aktararak, 650 milyar dolarlık yeni tahsisin göz önünde bulundurulması için haziran ayına kadar İcra Direktörleri Kurulu'na resmi bir teklifte bulunmayı planlıyor.

Yeni SDR tahsisinin tüm üye ülkelere fayda getireceğini vurgulayan Georgieva,65 milyar dolarlık tahsisin yeni tip koronavirüs salgının yarattığı krizde küresel toparlanmayı destekleyeceğini aktardı.

Georgieva, "IMF üyesi ülkelerin uzun vadeli küresel rezerv ihtiyaçlarının değerlendirmesine dayalı olarak ve Anlaşma Maddeleri ile IMF'nin yetki alanıyla tutarlı olarak, haziran ayına kadar İcra Direktörleri Kurulu'na 650 milyar dolarlık yeni tahsisin değerlendirilmesi için resmi bir teklif sunmayı planlıyorum." açıklamasında bulundu.

IMF Başkanı Georgieva, onaylanması durumunda yeni SDR tahsisinin ülkelerin borç yükünü yükseltmeden önemli bir likidite sağlayacağının altını çizdi.