DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-02-2021 13:35   Güncelleme : 10-02-2021 13:35

IMF Rusya için bu yıl yüzde 3'lük büyüme tahmininde bulundu

IMF, Rusya ekonomisinin toparlanmasının 2021'in ortalarına doğru hızlanmasının beklendiğini belirterek, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3 büyüyeceği tahmininde bulundu.

IMF Rusya için bu yıl yüzde 3'lük büyüme tahmininde bulundu

Uluslararası Para Fonundan (IMF) yapılan açıklamada, Rusya'ya ilişkin 4. madde konsültasyonunun tamamlandığı bildirildi.

Rusya'nın Kovid-19 krizine düşük büyümeye rağmen güçlü politika çerçevesiyle girdiğine işaret edilen açıklamada, salgının yayılmasını kontrol altına almaya yönelik tedbirlerin ve küresel petrol piyasasındaki aksamaların 2020'nin ilk yarısında önemli bir ekonomik daralmayı tetiklediği kaydedildi.

Açıklamada, geçen yıl yüzde 3,1 oranında küçülen Rus ekonomisinin diğer birçok gelişmekte olan ekonomiden daha dirençli olduğunu kanıtladığı ifade edildi.

Etkili aşı uygulaması "anahtar" nitelikte

Rus yetkililerin krize güçlü ve koordineli mali, parasal ve makro ihtiyati bir yanıt vermek için geniş politika alanından yararlandığı aktarılan açıklamada, politika faizinin 200 baz puan indirilerek yüzde 4,25 gibi rekor düşük seviyeye çekildiği, bankalara likidite desteği sağlandığı, sermaye tamponlarının gevşetildiği, bankalara kredi sınıflandırılması ve provizyonu konusunda yasal yükümlülükler verildiği anımsatıldı.

Açıklamada, jeopolitik gerilimlerle birleşen düşük petrol fiyatlarının döviz kurunun değer kaybetmesine ve enflasyonda bir miktar artışa neden olduğuna işaret edilerek, cari işlemler fazlasının düşük petrol fiyatları ve zayıf petrol talebi nedeniyle daraldığı kaydedildi.

Devam eden ekonomik toparlanmanın 2021'in ortalarına doğru hızlanacağının tahmin edildiği belirtilen açıklamada, görünümün önemli belirsizliklere tabi olduğu, jeopolitik risklerin de görünümü gölgelediği, etkili bir aşı uygulamasının "anahtar" nitelikte olduğu vurgulandı.