EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 09:11   Güncelleme : 29-03-2021 09:11

İlk işlem gününde borsada "yukarı adım kuralı" uygulamasına devam

Borsa İstanbul AŞ, BIST-50 endeksinde bulunan paylarda, 23 Mart salı gününden bu yana uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de uygulanacağını bildirdi.

İlk işlem gününde borsada

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımladığı açıklamasında, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işleminin, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden yapılabileceği aktarıldı.

Yapılan açıklamada, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması durumunda, açığa satış işleminin en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de gerçekleşebileceği belirtilerek, "Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir." denildi

Sermaye Piyasası Kurulu kararınca BIST-50 endeksinde bulunan paylarda açığa satış işlemi gerçekleştirilebiliyor. Borsa İstanbul, 23 Mart'ta yaptmış olduğu açıklama ile BIST-50  paylarında bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasına karar vermiş, sonraki günlerde de bu uygulamaya devam etmişti. Yapılan açıklama ile yukarı adım kuralı haftanın ilk işlem gününde de uygulanmaya devam edecek.