EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 11:28   Güncelleme : 15-04-2021 11:28

İlk çeyrekte 80 ülkeye Antep fıstığı ihracatı gerçekleşti

Antep fıstığı ihracatı, ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 73 artış sergileyerek 36 milyon 845 bin dolar odu.

İlk çeyrekte 80 ülkeye Antep fıstığı ihracatı gerçekleşti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2020 yılında 90 milyon 471 bin dolarlık Antep fıstığı ihracatı gerçekleştirildi.

2020 yılının ilk çeyreğinde  Antep fıstığı ihracatından 21 milyon 288 bin dolarlık kazanç elde edilirken bu yılın aynı döneminde 80 ülkeye yapılan ihracat yüzde 73 artış gösterdi ve 36 milyon 845 bin dolarlık gelir elde edildi.

Yılın ilk çeyreğinde Hollanda, Cezayir, Malezya, Japonya, Fas, Umman, Dubai, Belçika, İspanya, Avusturya ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu 80 ülkeye 3 bin 394 ton Antep fıstığı satışı gerçekleştirildi.

Antep fıstığı ihracatında ilk sırada 661 bin tonla İtalya yer aldı. Bu ülkeyi 629 bin tonla Almanya ve 254 bin tonla İsrail takip etti.

"İnşallah yıl sonuna kadar rekor düzeye ulaşır"

Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsa Kızıldemir, yaptığı konuşmada Türkiye'de fıstık ağacı bakımından en yüksek sayıya ve üretime sahip kentin Şanlıurfa olduğunu, geçen yıl da bereketli bir sezon geçirdiklerini dile getirdi.

Dünya çapında etkili olan salgına rağmen Şanlıurfa'daki çiftçilerin üretimden vazgeçmediklerini, tarla ve bahçelerinden ayrılmadıklarını aktaran Kızıldemir, şunları kaydetti:

"Türkiye, 2020 yılında fıstık ihracatında 100 ülkeye ürün göndermeyi başarmıştı. Geçen yıl üreticilerimiz yüksek ürün aldılar, bu ürünlerini yurt dışına gönderebilirlerse eğer ülkeye büyük bir döviz girdisi sağlamış olacaklar. 2021 yılının ilk üç ayındaki ihracat rakamlarının yüksek olması sevindirici, inşallah yıl sonuna kadar bu rekor düzeye ulaşır. Pandemi nedeniyle üreticilerimiz fıstıklarını istedikleri fiyattan satamadılar, bu onları biraz üzdü. Eğer bu ürünleri ihracata gönderebilirsek üreticilerimiz de hak ettikleri kazancı sağlamış olurlar."

Lisanslı fıstık deposu hazırlığı

Kızıldemir, Şanlıurfa'ya özgü lezzeti ve kalitesiyle ön plana çıkan fıstık olan "keten köyneği"nin yaygınlaştırılması için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

"Üreticilerimiz tarlalarına keten köyneğini dikiyorlar, kentteki fıstık ağacı sayımız her geçen gün artıyor." ifadelerini kullanan Kızıldemir, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Şanlıurfa Ticaret Borsası olarak kentimize lisanslı fıstık deposu kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Başkanımız Mehmet Kaya ve meclis üyelerimiz bu konuda yoğun mesai harcıyorlar, deponun projesini hazırladık. Kaynak arayışını da tamamlarsak bu depoyu üreticilerimizin hizmetine sunmuş olacağız."