DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-02-2021 14:48   Güncelleme : 16-02-2021 15:05

Hindistan’da bitcoin ve kripto yasağının maliyeti belli oldu

Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivasan, Hindistan’daki bir kripto yasağının ülke ekonomisini tersine çevirip trilyonlarca dolara mal olacağı görüşünde.

Hindistan’da bitcoin ve kripto yasağının maliyeti belli oldu

Aynı zamanda Andreessen Horowitz’in eski ortağı olan yönetici, Hindistan’ın kripto ticaretini, madenciliğini ve dijital varlıklara yatırım yapmasını önleyecek olan kripto para birimini yasaklama planının “uygulanmaması gerektiğini” vurguladı.

Balaji Srinivasan yakın tarihli bir röportajda ayrıca şunları söyledi:

Abartmadan [kripto yasağı] Hindistan için trilyon dolarlık bir hata olur. Bu, birçok yönden ekonomik liberalleşmenin tersine çevrilmesi olacaktır.

Eski Coinbase teknoloji şefine göre, böyle bir yasak, 1.36 milyar nüfuslu bir ülkede “finansal internetin yasaklanması”na benziyor. Srinivasan, böyle bir durumda Hindistan’ın kripto yasağının kurucuları ülkeyi terk etmeye zorlayacağını ve bunun da sermaye kaçışıyla sonuçlanacağını tahmin etti.

Raporlara göre yetkililer, Hindistan’da kripto parayı yasaklama teklifinin gerçeğe dönüşebileceğini söyledi. Hintli kripto para tutkunlarının önümüzdeki aylarda varlıklarını itibari paraya çevirmesi beklenebilir.

Ek olarak, yerel raporlar, Hindistan merkezli kripto borsalarının artık yatırımcıları ve yetenekleri ülkeyi terk etmeye zorlayabilecek gelecek düzenleyici eylemden endişe duyduğunu belirtti.

Kaynak: Investing