GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 19:43   Güncelleme : 30-03-2021 10:29

Harita güncellendi! Kafe ve lokantalar tüm illerde açılıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre vakalar yükselse de durumu ağırlaşan kişi sayısı eskisi gibi artmıyor. Kafe ve restoranlar, tüm illerde, mevcut kısıtlamalarla açık olacak. Ancak Ramazan boyunca lokanta ve kafeler kapalıyken bu süreçte, toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler yapılmayacak.

Harita güncellendi! Kafe ve lokantalar tüm illerde açılıyor!

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Aşılama çalışmalarında oldukça ileri bir seviyedeyiz." dedi.

"Ülkemizi bir an önce salgının yol açtığı cendereden" kurtarmanın yolunun salgını tehdit olarak çıkarmaktan geçirdiğini söyleyen Erdoğan, vaka, hasta ve ölüm sayılarının arttığını belirtti. 

Erdoğan, küresel çaptaki normalleşmeden geç kalındığında bunun ekonomik bilançosunun ağır olacağını ifade ederek tedbir çağrısını yineledi.

İllere Göre Risk Harirası. Kırmızı: Çok Yüksek. Turuncu: Yüksek. Sarı: Orta. Mavi: Düşük.

Aşı işe yarıyor

Aşılamanın etkilerini sahada görmeye başladıklarını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, vaka sayıları artsa da yoğun bakım ve yatan hasta sayılarının eskisi gibi yükselmediğini bildirdi.

Saat 19.44'ten itibaren 8 milyon 536 bin kişi, aşının ilk dozunu alırken 6 milyon 656 bin 695 kişi de aşının ikinci dozunu da oldu.

Yılın ilk ayının 14'üncü gününden başlayan aşılama çalışmalarında, 15 milyon 192 bin 757 kere aşının yapıldığı belirtilirken dünkü tablodan itibaren aktif vaka sayısı, 11 bin 741 kişi daha artarak tahminen 22 milyon 4 kişiye tırmadı.

Kafe ve lokantalar her yerde açılacak

Sokağa çıkma kısıtlaması, 21.00 ila 05.00'te, tüm illerde, sürecek. Kırmızı kategorili illerde, pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, cumartesi de  olacak.

Ayrıca, kafe gibi işletmeler, tüm illerde açılabilecek. Lokanta ve kafeler, yüzde 50 kapasite ve diğer kurallarla işletilecek. "Paket servis hizmeti, mevcut hâliyle devam edecektir." ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan'da lokanta ve kafelerin sadece paket servis yapabileceğini bildirdi.

Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre Ramazan boyunca, toplu iftar ve sahur etkinlikleri gerçekleştirilemeyecek. Lokanta ve kafe işletmecilerine "bazı katkılar sağlayacağız" diyen Cumhurbaşkanı, lokanta, restoran gibi işletmelerdeki çalışanlarına kişi başı bin 500'er nakdi destek yapılacağını söyledi.

Ayrıca, buradaki çalışanların sigorta primi, üstlenilecek.