EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-04-2021 13:29   Güncelleme : 08-04-2021 13:29

Halkbank'ın kadın girişimcilere desteği 1 ayda 625 milyon lira oldu

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kendi işini kurmak ya da daha da büyütmek isteyen kadınları desteklemek için başlattıkları kadın girişimci kredilerinin yoğun ilgi gördüğünü belirterek, yıl sonuna kadar 100 bin kadın girişimciye ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti

Halkbank'ın kadın girişimcilere desteği 1 ayda 625 milyon lira oldu

Kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen Halkbank Üreten Kadınlar Toplantısı'nın üçüncü ayağı Antalya'da çevrim içi olarak düzenlendi.

Arslan, toplantıda, 2021 yılının Halkbank olarak kadın girişimcileri önceliklendirdikleri bir yıl olduğunu belirtti.

Kadınları ekonominin ateşleyici gücü olarak aksiyona geçirmeyi amaçladıklarınıi, bu çerçevede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'da gerçekleştirdikleri zirvede kadınlara özel hizmetleri ve kredi paketini paylaştıklarını aktaran Arslan, gördükleri yoğun ilgi dolayısıyla kadın girişimcilerle buluşma toplantıları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bir ayda 625 milyon liralık kredi hacmine ulaşıldı

Üreten kadının bankası olma vizyonuyla Kadın Girişimci Bölüm Müdürlüğünü faaliyete geçirdiklerine vurgu yapan Arslan, bu birimin tüm finansal süreçlerde kadın girişimcilere destek sağlamak üzere ouşturulduğunu dile getirdi.

8 Mart'tan bu yana hummalı bir çalışma yürütüklerinibelirten Arslan, "Uzun bir süre olmamasına rağmen, kadın girişimci kredilerimize beklentilerimizin de üstünde ilgi oluştu. Fırsat verildiğinde kadınlarımızın ekonomik atılım yapma potansiyelinin son derece yüksek olduğuna şahit olduk. Sadece bir ayda, kadın girişimci kredimiz için 10 bin üzerinde kullandırım yapıldı ve toplamda 625 milyon lira kredi hacmi gerçekleştirildi." dedi.

Arslan, başta Antalya olmak üzere Akdeniz bölgesindeki kadın girişimcilerin bu hizmete yoğun teveccühü olduğunu ifade etti.

Sadece bu bölgede 1200'ün üzerinde kredi kullandırıldığını, toplamda 76 milyon lira üzerinde bir kredi hacmine ulaşıldığına değinen Arslan, bugün de Akdeniz Bölgesi'ndeki 8 ilden seçilen ve kredisi onaylanan 9 girişimci kadına üretkenliklerini desteklemek adına kredilerini sembolik olarak takdim ettikleri bilgisini paylaştı.

Arslan, Antalya'nın hem turizm hem de tarımdaki gücüyle ekonomik aktivitesi yüksek, Türkiye'nin gözbebeği kentlerinden biri olduğunu işaret ederek, Arslan, şunları kaydetti:

"Küresel düzeyde zorlayıcı etkileri olan Kovid-19 özellikle turizm sektörümüzü etkilemiştir. Bu yaz dönemini kayıplarımızın telafisi kapsamında olumlu geçireceğimizi ve önümüzdeki dönemde çok daha iyi bir tabloyla karşılaşacağımızı düşünüyoruz. Biz bu noktada Halkbank olarak, özellikle de kadınlarımızın katılımıyla ekonomik ivmeyi yukarı taşımaya ve potansiyelleri ortaya çıkarmaya nasıl katkı sağlayabileceğimize odaklanıyoruz."

Hedef 100 bin kadın girişimciye ulaşmak

Üretken kadınları teşvik etmeye devam edeceklerine belirten Arslan, "2021'in sonuna kadar Türkiye'de 100 bin kadın girişimciye ulaşarak, 8 milyar lira kredi kullandırmayı hedeflemekteyiz. Böylece ekonomimizin güçlenmesine ve çeşitlenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktayız." dedi.

Toplantıda kredilerin detayları hakkında da bilgi veren Arslan, ilk defa işini kuracak ya da halihazırda işini kurmuş kadınlara yönelik finansmana erişimi kolaylaştırmak, iş fikirlerinin hayata geçirilmesine imkansunmak için  6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli 100 bin liraya kadar kredi desteği sağladıklarını belirtti.

Arslan, Halkbank olarak ellerindeki finansal imkanlarla kadınların iş dünyasına katılımını mümkün olan en güçlü şekilde desteklemeye devam edeceklerini beirterek, iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen, çalışma hayatına dahil olmayı dileyen kadınların daima yanında olduklarını ifade etti.