DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-04-2021 07:35   Güncelleme : 13-04-2021 07:35

Halkbank'ın ABD'deki temyiz duruşmasında mahkeme tarafları dinledi

ABD'de New York İkinci Bölge Mahkemesi'ndeki Halk Bankası'nın temyiz davasında, tarafların sözlü savunmalarını yaptığı duruşma savunmalarını dinledi gerçekleşti.

Halkbank'ın ABD'deki temyiz duruşmasında mahkeme tarafları dinledi

Halk Bankası'nın "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" çerçevesinde ABD'de yargılanamayacağı gerekçesiyle temyiz mahkemesine yapmış olduğubaşvurunun ardından, üç hakimden oluşan heyet, tarafların sevunmalarını dinledi.

Halk Bankası avukatları, bu davanın ''emsalsiz'' olduğunu ve ABD tarihinde savcılığın ilk kez yabancı bir devlete karşı dava açtığını ancak bankanın "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" çerçevesinde yargılanamayacağını öne sürdü

Bu savunma üzerine heyet başkanı Hakim Jose Cabranes, Halk Bankası avukatlarına bankanın ticari bir bank olup olmadığı, banka çalışanlarının diplomatik dokunulmazlıklarının bulunup bulunmadığı ve devlet görevlisi sayılıp sayılmadığı yönünde sorular sordu.

Savcılık ise ''Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası"nın ceza davalarını içermediğini ileri sürdü ve Halk Bankası'nı isim vermeden İran'ı işaret ederek, ''ABD'nin en büyük düşmanlarından biri adına 1 milyar dolar kara para aklamaya çalışmakla'' iddialarını ileri sürdü.

Heyet Başkanı Hakim Cabranes, savcılığa ise Türk hükümetinin banka çalışanlarına diplomatik dokunulmazlık sağlayıp sağmadığını sordu

Savcılık ise bunun üzerine eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığını, Atilla'nın diplomatik dokunulmazlık talebinin olmadığını ve Türk hükümetinin de bu yönde başvurusu bulunmadığını dile getirdi.

Mahkeme heyeti duruşma sonunda karar açıklaması yapmadı

Halk Bankası'nın "Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası" çerçeveside ABD'de yargılanıp yargılanamayacağı daha sonra kararlaştırılacak

Temyiz mahkemesinin Halk Bankası'nı haklı bulması halinde dava düşecek, banka aleyhine karar vermesi halinde ise federal mahkemede davanın görülmeye başlanacak.

Halkbank'a savcılar tarafından "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği" yönünde suçlanıyor.