GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-04-2021 11:50   Güncelleme : 11-04-2021 11:50

Hak-İş Başkanı Arslan, Lübnan'da dayanışma çağrısı yaptı

Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de yaşanan patlamadan etkilenen Lübnan Sendikalar Konfederasyonu'na dayanışma ziyareti yaptı.

Hak-İş Başkanı Arslan, Lübnan'da dayanışma çağrısı yaptı

Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, Lübnan'da gerçekleştirdiği iki günlük yoğun temasların değerlendirmesini yaptı.

Hak-İş ile Lübnan Sendikalar Konfederasyonu arasındaki iş birliğinin Beyrut'ta yaşanan patlamanın ardından yeni bir aşamaya ulaştığını belirten Arslan, meydana gelen patlamanın Lübnan halkının tüm kesimlerini etkilediği gibi işçi kesimini de etkilediği ve bu bağlamda kendileriyle dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Dayanışmayı bir program kapsamında daha ileri seviyeye taşıma amacıyla Lübnan Sendikalar Konfederasyonundan gelen davete icabet ederek Beyrut'a geldiklerini belirten Arslan, patlama sırasında hasar gören Lübnan Sendikalar Konfederasyonu merkezi ile başlattıkları ziyaretlerini, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği, ülkedeki Filistinli mültecilerin kaldığı kamplar ve Lübnanlı bazı yetkililer ile bir araya gelerek sonlandırdıklarını aktardı.

İş birliği anlaşması

İki günlük yoğun temasları süresince Türkiye ile Lübnan arasındaki güçlü bağlara şahit olduklarını söyleyen Arslan, sözlerinin devamında şunları dile getirdi:

Tarihi, kültürel, siyasi ve coğrafi birlikteliğimizi daha ileriye taşıma adına çalışmalar yapılması gerekiyor. Hak-İş Konfederasyonu da bu süre içerisinde Lübnan Sendikalar Konfederasyonu ile pek çok konuda olduğu gibi ikili iş birliğini geliştirmek, özellikle Filistin konusunda da birliğimizi daha da ileriye taşımak içi ikili iş birliğini imzaladık. Bu anlaşmamız çerçevesinde önümüzdeki süreçte yine Lübnanlı sendikacılarla bazı projeleri hayata geçirmeye çalışacağız.

Beyrut Limanı'ndaki patlamanın etkisiyle Lübnan Sendikalar Konfederasyonu merkezinde oluşan hasarın oanrılması için Hak-İş Konfederasyonu olarak bir katkıda bulunduklarını belirten Arslan, yeni tip koronavirüs salgınına rağmen yaptıkları dayanışma ziyareti ve  maddi desteğin Lübnan'da çok büyük karşılık bulduğunu vurguladı.

Lübnan'ın Kovid-19 ve Beyrut Limanı'ndaki patlamanın arkasında bıraktığı hasar nedeniyle çok zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Arslan, burada yaşananlarla ilgili Dünya Sendikal Hareketine mesajlar vereceklerini söyledi.

Filistinli Sendika Federasyonu ile gerçekleştirdikleri görüşmede de mültecilerin yüzleştiği kimlik sorununun yanında bazı meslekleri yapamama gibi ciddi sıkınları da gözlemlediklerini aktaran Arslan, kamplardaki mevcut sorunlara ek olarak Filistin davasının dünya kamuoyuyla paylaşılması yönünde talepler aldıklarını belirtti.

Hak-İş Başkanı Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin Lübnan'a ciddi yardımlarda bulunduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

"Hem (Filistinli mültecilerin yaşadığı) kamplarda yaşanan zorluklar, hem Lübnan halkının yaşadığı zorluklar, hem Lübnanlı sendikaların yaşadığı zorlukları uluslararası platforma taşıyacağız. Türk halkına da Lübnan konusunda daha fazla destek, daha fazla katkı vermesi hususunu ifade edeceğiz."