ŞİRKET HABERLERİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 11:56   Güncelleme : 09-04-2021 11:56

Gumbel Group'tan Türkiye'nin güneşine 15 milyon dolar yatırım

Ankara merkezli enerji firması Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, bu yıl güneş enerjisi sektöründe 15 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını duyurdu

Gumbel Group'tan Türkiye'nin güneşine 15 milyon dolar yatırım

Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, firma olarak sadece güneş enerjisi sektöründe çalışmalar yürüttüklerini ve müteahhitlikten, kuruluma, Ar-Ge faaliyetlerinden üretime kadar sektörün her aşamasında faaliyette bulunduklarını belirtti.

Türkiye'nin 36 farklı şehrinde 1000 megavat güneş enerjisi kapasitesi oluşturulması için yapılacak mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmalarına 9 bin 440 megavat başvuru geldiğini dile getiren Herdem, "Bu kapasite, Türkiye'deki güneş enerjisi potansiyelinin ve yatırımcının iştahını göstermesi açısından oldukça önemli. 1000 megavatlık ihale sonuçlansa bile başvurulardan kalan 8 bin 440 megavat boşta duruyor. Bu ölçekte yatırımcı potansiyelinin değerlendirilmesi gerekiyor." dedi.

Herdem, Türkiye'de 2013 yılından itibaren güneş enerjisi sektörünün şekillendirilmesi için çalışmaların yürütüldüğünü, yatırımcının ise tüm değişiklikleri yakından izlediğini söyleyerek, şunları aktardı:

"Türkiye'de güneş enerjisi sektörü oldukça dinamik. Panel kurulumları yanında bu alanda faaliyet gösteren firmalar için üretim kapıları da açıldı, bu sektör gelişiyor ve şekilleniyor. Ayrıca, 2019'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çatılara güneş enerjisi kurulumunun önünü açtı. Bu da talep artışını tetikledi. Ancak biz, bir de bu sektörde serbest piyasa şartları işlesin istiyoruz. Mesela, Yenilenebilir Enerji Ticaret Anlaşmaları (YETA) ticareti serbest bırakılırsa, bugün 2 bin megavat çatılarda başvuru olur. Her yıl bu tekrarlanır. Çok hızla gelişir. Çatısına güneş paneli kurmak isteyip tereddütte olan insanın da yatırımcıya izin verecek, yatırımcı vasıtasıyla çatıdan çatı sahibine elektrik satışı yapmanın önünü açacak bir model koyalım. Başka bir modelde de YEKA'nın yanına serbest piyasa şartlarında teşvik almadan ve ihale yapmadan güneş enerjisi üretim lisansı almanın önü açılabilir. Tüm bunlar sektöre katkı sağlar, istihdam ve yatırımları artırır."

Teknoloji gelişiyor, verimlilik artıyor

Herdem, tüm dünyada güneş enerjisine olan talebin ve güneş ekipman üretiminin artış gösterdiğine değindi.

Bunlar sonucunda güneş enerjisi kurulum maliyetlerinin düştüğünü ve rekabetçi güneş enerjisi piyasalarının meydana geldiğinni ifade eden Herdem, "Uluslararası araştırmalar 2020 yılı için güneşin, dünya enerji kaynakları arasında yer yüzünde tarihteki en ucuz elektrik üretim kaynağı olduğunu gösterdi. İklim değişikliği ve küresel ısınma tartışmaları yanında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) de dünyada temiz enerji tartışmalarına yeni bir boyut ekledi. Elektriğin üretildiği yerde tüketilmesi alt yapı ve üretime olumlu katkı sağlıyor. Güneş de bu açıdan önemli kaynak haline geldi. Biz firma olarak bu gelişmelerin takipçisiyiz ve potansiyelin farkındayız. Bu amaçla, Türkiye yanında Makedonya, Kosova ve Cezayir gibi ülkelerde faaliyet ve yatırımlarımıza hız kazandırdık. 1000 megavat kapasiteli mini YEKA yarışmaları için 20 megavat kapasitede başvuru yaptık, ayrıca YEKA haricinde bu yıl güneş enerjisi sektöründe 15 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz." yorumunu yaptı.

Güneş takip sistemi

Herdem, firma bünyesindeki Ar-Ge biriminde yüzde 100 yerli yazılımla oluşturulan güneş takip sistemi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Güneş takip sistemi sayesinde, normalde üretilecek elektriğin 100 birim seviyesinden, 125 birime çıkarılabildiğini aktaran Herdem, şu sözlerle devam etti:

"Türkiye ortalamasında bu cihaz ve yazılımın olduğu panellerle yüzde 25 daha fazla verimle elektrik üretimi sağlıyor. Dünyada var olan bir sistem. Biz de Gumbel Enerji bünyesindeki Ar-Ge merkezinde çalışmalarını yaptık. Temelli Organize Sanayi Bölgesi'nde 6 bin 400 metrekare bir fabrikamız var o fabrikada da üretimini gerçekleştirdik. Satış için teklif vermeye başladık. Amacımız her şartta yüksek oranda güneş enerjisinden elektrik üretimi gerçekleştirmek."