EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 13:16   Güncelleme : 13-04-2021 13:16

GÜBRETAŞ Maden AŞ ile Ziraat Bankası  iş birliği yaptı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) iştiraki GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ ile Ziraat Bankası arasında, Söğüt Altın Madeni Projesi'ndeki altın kaynağının ülke ekonomisine kazandırılması adına iş birliği ve kredi sözleşmesi imzalandı

GÜBRETAŞ Maden AŞ ile Ziraat Bankası  iş birliği yaptı

Söğüt Altın Madeni Projesi'nin hazırlık safhasıyla ilgili iş birliği ve kredi sözleşmesine imzalar, Tarım Kredi Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar'ın katılım sağladığı törenle Tarım Kredi binasında atıldı.

Poyraz, törende yapmış olduğu konuşmada, Söğüt Altın Madeni özelinde Ziraat Bankası ile sürdürülen iş birliğini daha ileriye taşıma noktasında bir protokol imzaladıklarını aktardı.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'nin Türk tarımının en önemli aktörleri arasında bulunduğunu dile getiren Poyraz, iki kuruluşun da tarımın finansmanı noktasında aktif rol oynadığına vurgu yaptı.

Poyraz, şunları kaydetti:

"Bizim iş birliğimiz sadece tarım boyutuyla sınırlı değil, gelişen Türkiye şartlarında farklı sektörlerde de fırsat buldukça ortak projeler geliştiriyoruz. Bugün, Tarım Kredi'nin en büyük iştiraki olan GÜBRETAŞ'ın alt şirketi olarak kurulan GÜBRETAŞ Maden AŞ'nin Söğüt Altın Madeni Projesi'nin finansmanı ile ilgili toplandık. Bu sene kullanılmak üzere 135 milyon dolarlık bir limit tahsisi olmuştu. İnşallah biz diğer tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi bundan sonraki dönemde de Söğüt Altın Madeni Sahası'nın işletilmesi, yatırımların yapılması noktasında finansman ihtiyacını Ziraat Bankası öncülüğünde temin etmek için iş birliğine girmiş olacağız."

"Yıllık yaklaşık 6-7 ton altın üretmeyi planlıyoruz"

Poyraz, söz konusu altın madeninde 450 milyon dolarlık yatırım bekledikleri bilgisini paylaşarak, "Akbaştepe ve Korudanlık olarak iki ayrı cevher sahasındaki çalışma alanlarında, inşallah hızlı bir şekilde süreçleri tamamlayıp üretime geçtikten sonra, yıllık yaklaşık 6-7 ton civarında altın üretmeyi planlıyoruz. Şu anki rakamlarla konuştuğumuzda, Türkiye'de üretilen yıllık toplam altın miktarının yaklaşık yüzde 15'i civarında bir üretim miktarından bahsediyoruz." diye konuştu.

Çakar da Ziraat Bankasının, üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata katkı sağlayacak bütün projelerde yer almak istediğini aktardı.

Altın ithalatının Türkiye'de zaman zaman ciddi anlamda artış gösterdiğine ve cari dengeye negatif yansıdığına vurgu yapan Çakar, bu projenin cari dengeye ve istihdama da olumlu yansıyacağını dile getirdi.

Çakar, "Bu proje altının çıkarılmasına ve işlenmesine yönelik bir proje. Biz, projenin tamamında yer almak üzere planlamalarımızı yaptık." dedi.

 

Alpaslan Çakar Fahrettin Poyraz Söğüt Altın Madeni Projesi İşbirliği