EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 07:44   Güncelleme : 28-03-2021 07:44

Gıda Bankacılığı Sistemi yaygınlaştırılacak

Ekonomi Reform Paketi çerçevesinde "Gıda Bankacılığı Sistemi"nin yaygınlaştırılmasıyla gıda israfının önlenmesi amaçlanıyor.

Gıda Bankacılığı Sistemi yaygınlaştırılacak

Ekonomi Reformları Eylem Planı'na göre, Gıda Bankacılığı Sistemi'nin yaygınlaştırılması için gerekli çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, sistemin sağlayacağı katkılardan bahsetti.

Gıda bankacılığının dünyada yaklaşık 54 yıldır, Türkiye'de ise 20 yılı aşkın süredir uygulanan bir israfı önleme ve sosyal dayanışma ağı sistemi olduğunu anımsatan Selışık, bu ağ ile bağışlanmış gıda, giysi, temizlik ve hijyen ürünlerini toplayan, ayrıştıran, depolayan ve ihtiyaç sahiplerine dağıtımını gereçekleştiren bir sivil toplum örgütlenmesi oluştuğunu aktardı.

Selışık, dünya genelinde 30 bine yakın gıda bankasının 6,5 milyon kişiye 540 bin ton gıda dağıtımı yaptığını belirtti.

Gıda bankacılığıyla önlenebileceğine dikkat çeken Selışık, şu ifadeleri kullandı:

"Toptancıların ve perakendecilerin, satılamayan ancak sağlığa uygun bütün gıda ürünlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırması gerekli. Sağlığa uygun ve raf ömrünün bitmesine az kalmış ürünlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması amacıyla gıda bankacılığı yaygınlaştırılmalı. Bu sayede gıda israfının önüne geçilebilir."

Atılabilecek adımlarla ilgili öneriler

Ekonomi Reform Paketi'nde "Gıda israfının önüne geçmek amacıyla Gıda Bankacılığı Sistemi cazip hale getirilerek yaygınlaştırılacaktır" ifadelerinin yer aldığını  beirten Selışık, en süreklilik gösteren Gıda Bankacılığı Sistemi modeline erişmek amacıyla mevcut mevzuatın incelenerek, gerek duyulan yasal altyapıların oluşturulması gerektiğini aktardı. Selışık, kişisel bilgilerin gizliliği kuralını çiğnemeden, bağışların, gıda bankalarının ve faydalanıcak olanların izlenmesini içeren Ulusal Gıda Bankası Ağı'nı kurmak için ulusal bir yazılım hazırlamak gerektiğini ifade etti.

Gümrükte kalan ve bozulmaya terk edilen gıda ürünlerinin Gıda Bankacılığı Sistemi aracılığıyla güvenli bir şekilde tüketilmesinin yararını vurgulayan Selışık,sözlerinin devamında şunları aktardı:

"Gıda bankacılığı uygulamaları da dahil olmak üzere, gıda kaybı ve israfıyla mücadele amacıyla SMS, internet sitesi ve diğer araçlarla ayni ve nakdi bağışların alındığı düzenli bir fonlama sistemi oluşturulup, gıda bankalarına yönelik Ulusal Güven Fonu sistemi kurmak gerekiyor. Gıda bağışı yapan işletmeler için özel logo tasarlamak ve uygulamak ilgilileri sisteme teşvik edebilir."