EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 09:32   Güncelleme : 24-03-2021 09:32

Gemi adamlarının belge geçerlilik süresi  uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından, yurt dışındaki gemi adamlarına verilen gemi adamı cüzdanı, gemi adamı yeterlik belgesi, STCW sertifikaları ve sağlık yoklama belgelerinin süresi, için 30 Haziran'a kadar uzatıldı.

Gemi adamlarının belge geçerlilik süresi  uzatıldı

Denizcilik Genel Müdürlüğü kurumu, liman başkanlıklarının yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşlara, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararlara yönelik yazı gönderdi.

Bu çerçevede, denizcilere verilen gemi adamı cüzdanı, gemi adamı yeterlik belgesi, STCW sertifikaları yurt dışında bulunan gemi adamları için 30 Haziran'a kadar geçerliliğini sürdürecek.

Yurt dışında belge yenileme sürecinin yeni problemler yaratacağı düşünülerek Denizcilik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden alınan yazıyla halihazırda yurt dışında seferde bulunan denizcilerin, sağlık yoklama belgeleri de herhangi bir onaya ihtiyaç duyulmadan 30 Haziran'a kadar geçerli olacak.

Gemilere Türkiye'den katılacak mürettebatın  belgelerini yenilemeleri gerekiyor.

İhtiyaç durumunda yurt dışındaki denizcilik idarelerine sunulmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Denizcilik Örgütüne gönderilen yazı, diğer ülkelere de iletildi.