EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-04-2021 10:15   Güncelleme : 07-04-2021 10:15

Fitch:Türk bankaları için refinansman riski arttı

Fitch Rating, TCMB'de gerçekleşen başkan değişikliğinin Türk bankaları için refinansman riskini artırdığını belirtti.

Fitch:Türk bankaları için refinansman riski arttı

Fitch Rating, yayımladığı bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığında yaşanan değişiklik sonrasında Türk bankaları için refinansman riskinin arttığını ifade etti.

Bankaların kısa dönem borçlarının arttığına işaret eden uluslararası derecelendirme kuruluşu, 2020 yıl sonunda Türk bankalarının 2019 yılından daha az dış borca sahip olduğunu fakat 2020 yılında kısa vadeli dış borç oranının 2019’a kıyasla artış göterdiğinibelirtti.

Türk bankalarının 2021 yılında yabancı para borç servisi yükümlülüklerinin, piyasaların 12 ay tamamen kapanması gibi uç bir durumda, 45-50 milyar dolar civarında olmasını bekleyen Fitch, 2020 yılında yerleşiklerin Türk bankalarındaki döviz mevduatlarının yüzde 20 arttığını ve bunun bankalara dış borcu ödemede yardımcı olduğunu açıkladı.

"TCMB'deki değişiklik politika güvenilirliğini etkiledi"

Fitch, Türk Lirası’ndaki değer kaybının ve enflasyonun devam etmesi durumunda dolarizasyonun artabileceğine vurgu yaparken, güvende somut bir zayıflama ya da şirketlerde nakit darlığı meydan gelmesinin de döviz mevduatlarında azalmaya ya da istikrarsızlığa neden olabileceğini bildirdi.

Kasım ve Mart ayı arasındaki ortodoks ve şeffaf politikaların risk primlerini düşürdüğünü, sermaye girişini yükselttiğini, refinansman risklerini düşürdüğünü ve TL’ye değer kazandırdığının belirten kuruluş, TCMB başkanlığında yaşanan değişiklikle beraber politika güvenilirliğini etkilediğini ve piyasadaki oynaklığı tetiklediğini ifade etti.

"Döviz cinsinde ihraçlar yakın vadede azalabilir"

Fitch, bunun sonucu olarak da Türk bankaları için refinansman riskinin ve risk priminin arttığını bildirirken,Türk bankalarının döviz cinsinden borçlarının büyük bir kısmını meydana getiren kısa vadeli borçların, piyasalardaki oynaklığa karşı, bankaları kırılgan hale getirdiğinin altını çizdi.

2021 yılının ilk çeyreğinde bazı bankaların aktif olarak dış borçlanma miktarını yükselttiğini belirten Fitch,dış borçlanma maliyetinin artmasıyla beraber Türk bankalarının döviz cinsinden ihraçlarının yakın vadede daralmasını öngördüklerini açıkladı.