EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 07:20   Güncelleme : 28-03-2021 07:20

Finansal teknoloji şirketi halka arz edilecek

Finansal teknoloji alanında faaliyet gösteren Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ’nin şirket paylarının halka arzı için yapmış olduğu başvuru Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandı.

Finansal teknoloji şirketi halka arz edilecek

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ’nin yapmış olduğu açıklamaya göre, bankacılık ve finans alanında faaliyette bulunan kişi, kurum ve kuruluşların, piyasalara yönelik veri, haber, analiz, emir iletimi ve portföy izleme ihtiyaçları doğrultusunda çözümler ile bu firmaların altyapı ihtiyaçlarına yönelik yazılımlar üreten Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ, halka arz edilerek borsada işlem görmeye başlayacak.

Şirket paylarının halka arzedilmesi için  yapmış olduğu başvuru, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan Matriks, halka arz ile bünyesine katacağı yeni ortaklarla  sürdürülebilir büyüme yolunda büyük bir hamle yapmış olacak.

30-31 Mart tarihlerinde talep toplanacak Matriks'in halka arzında, pay başına satış fiyatı 28 TL oldu.. Matriks’in halka arzında, 7 milyon 419 bin 980 TL nominal değerli sermayenin yüzde 38,05’ine karşılık gelen payların halka arz yapılacak.

"Halka arz edilen İlk finansal teknoloji şirketi 

Konuyla ,ilgili yapılan açıklamada düşüncelerini aktaran Matriks Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, ilk kez bir finansal teknoloji firmasının halka arz olacağını dile getirerek, “18 yıl önce kurulduğumuz ilk gün, borsada kendi verimizi yayınlamayı hayal etmiştik. Şimdi bu hayalimizi gerçekleştirirken halka arz ile birlikte artık sermaye piyasasının da güçlü bir oyuncusu olacağız.” dedi.

Matriks’in yatırımcılarına önem verdiğini ve bunun için yatırımcıyı koruyacak taahhütlerde bulunduklarını belirten Tutar, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Yatırımcılarımıza, 22 gün geri alım, şirket ortaklarının iki yıl süreyle borsada satış yapmayacağı garantisi veriyoruz. Bununla birlikte, yine iki yıl süreyle hedeflenen FAVÖK seviyelerine ulaşamazsak yatırımcımıza yüzde 20’ye kadar bedelsiz hisse taahhüdünde bulunuyoruz. Buna göre; ilk yıl için 54 milyon 9 bin TL rakamına ulaşamazsak yüzde 10, 30 milyon TL rakamına ulaşamazsak yüzde 20 bedelsiz hisse taahhüdümüz var.

Birinci yılda hedefe ulaşılması halinde taahhüdümüzü ikinci yıla taşıyoruz ve hedeflenen 75 milyon 841 bin TL rakamına ulaşamazsak yüzde 10, 40 milyon TL rakamına ulaşamazsak yüzde 20 bedelsiz hisse taahhüdü veriyoruz. Ayrıca kar dağıtım politikası olarak, dağıtılabilir dönem karının asgari yüzde 25’lik kısmının temettü olarak dağıtılmasını hedefliyoruz.”

Tutar, 2020 'de veri terminali kullanıcı sayısının yüzde 74, mobil ürünler kullanıcı sayısının ise yüzde 183 artış kaydettiğine vurgu yaparak, "Son 4-5 yılda kurumsallaşma adına yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında halka arzı en büyük adım olarak değerlendiriyoruz. Bu süreç, teknoloji firmalarının kalıcılığı ve sektörün paydaşı olması bakımından da son derece önemli bir kazanım.” ifadesin kullandı.

Matriks’in internet sitesinde ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanan izahnamesine göre şirketin net satış geliri, 2019’un 12 aylık döneminde 70 milyon 548 bin 624 TL, 2020’nin 12 aylık döneminde ise bir önceki yıla göre yüzde 60,75 yükselerek 113 milyon 410 bin 270 TL oldu

Yatırımcılar, 30-31 Mart tarihlerinde Garanti BBVA Yatırım ve tüm aracı kuruluşlardan "MTRKS.HE" koduyla talepte bulunabilecekler.