EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 08:42   Güncelleme : 15-04-2021 09:01

Fed Başkanı, tahvil alımlarının azaltılmasını öngörüyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, varlık alımlarının bankanın hedeflerinde ilerleme gösterdiğinde azaltılacağını ifade ederek bunun büyük olasılıkla faiz oranlarının artırılmasından önce olacağını belirtti.

Fed Başkanı, tahvil alımlarının azaltılmasını öngörüyor

Powell, Washington Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen video konferans etkinliğinde, gündeme ilişkin değerlendirme yaptı. Daha hızlı büyüme ve daha yüksek istihdam yaratma dönemine girildiğine vurgulayan Powell, yeni tip koronavirüs vakalarının yeniden artmasının risk yarattığını ve dikkatli olunması gerektiğini tekrarladı.

Powell, iş gücü piyasasında toparlanma tamamlanana, enflasyon yüzde 2'ye ulaşana ve bu oranının biraz üzerinde seyredene kadar faiz oranlarınısabit tutmayı beklediklerini ifade ederek ekonominin hedeflere doğru ilerlemesine odaklandıklarını söyledi.

Hedefler sağlandığında faiz oranlarını yükseltme fikrini değerlendirceklerini belirten Powell, faiz oranlarında artışın bu yıl olası olmadığını tekrarladı.

Powell, birçok Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyesinin 2024 yılına kadar faizlerde artış beklemediğini bildirdi.

Varlık alımlarıyla ilgili yöneltilen soruya Powell, "Geçen aralık ayından bu yana hedeflerimize yönelik önemli ilerlemeler kaydettiğimizde varlık alımlarını azaltacağımız zamana ulaşacağız. Bu, büyük olasılıkla faiz oranlarını yükseltmeyi düşündüğümüz zamandan çok önce olur." şeklinde cevap verdi. Powell, konuya yönelik henüz bir karar almadıklarını belirterek varlık alımlarının hızını kademeli olarak düşürceklerini aktardı.

Bir soru üzerine Powell, kripto paraları "spekülasyon araçları" olarak adlandırdı ve altına benzeterek ödeme işlemlerinde aktif şekilde kullanılmadığını ifade etti.