DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-04-2021 14:04   Güncelleme : 18-04-2021 14:04

Eski Binzert Limanı tarihi dokusuyla turistlerin en uğrak noktası

Başkent Tunus'a 65 kilometre uzaklıktaki Binzert limanının girişinde bulunan ve tarih boyunca liman güvenliğini sağlamış "Kasaba" ve "Kusaybe" hisarlarının inşa tarihi, bölgede Abbasilerin hakim olduğu 9. yüzyıla dayanıyor.

Eski Binzert Limanı tarihi dokusuyla turistlerin en uğrak noktası

Tunus'un incisi olarak anılan tarihi Binzert Limanı, kıyı boyunca uzanan rengarenk evleri, iki yakasına simetrik dizilmiş balıkçı tekneleri ve tarihi hisarlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Akdeniz'deki konumuyla stratejik öneme sahip ve birçok medeniyetten izler barındıran Binzert kentinde bulunan kadim Binzert Limanı tarihi dokusu ve renkli manzarasıyla turistlerin uğrak yeri olmuş durumda.

Başkent Tunus'a 65 kilometre uzaklıktaki Binzert'te yer alan limanın girişinde yer alan ve tarih boyunca liman güvenliğini sağlamış "Kasaba" ve "Kusaybe" hisarlarının inşa tarihi, bölgede Abbasilerin hakim olduğu 9. yüzyıla kadar dayanıyor

Liman, şehrin nabzının attığı yer olarak bilinir

Akademisyen Ali Ayet Meyhub, limanın tarihine ilişkin yaptığı açıklamada, Binzert Limanı'nın ilk oluşumu ile ilgili iki farklı rivayet olduğunu; ilkinin limanın tarih öncesi dönemde kaya kütlelerinin kırılmasıyla tabii oluşumunu tamamladığı şeklinde olduğunu aktardı.

Meyhub, kaynaklarda yer alan limanın oluşumu ile ilgili ikinci bilginin ise M.Ö. 309'da Antik Yunan döneminde Sicilya Kralı Agathocles tarafından kentin işgal edilmesinin ardından limanın kazılarak etrafına surların inşa edildiği doğrultusunda olduğu bilgisini verdi.

Tarihi limanın 1895'te yeni limanın açılmasına kadar Binzert Gölü ve Akdeniz arasındaki bağlantıyı oluşturan unsur olduğunu belirten Meyhub, 19. yüzyılın sonlarına kadar bölgenin ekonomik ve ticari faaliyetlerin merkezi konumunda olduğunu ifade etti.

Tarihi süreçte tüm ticari, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin limanı çevreleyen Eski Şehir bölgesinde şekillendiğini dile getiren Meyhub, "Liman şehrin nabzının attığı yerdi. Binzert'te yaşayan ailelerin büyük bir kısmı balıkçılıkla geçinirdi. Şehir pazarlarının çoğu; aktarlar, kasaplar, demirciler çarşıları bu limanın etrafında yoğunlaşırdı." diye konuştu.

Binzert Kentini Koruma Derneği Başkanı Muhammed el-Habib Migdad da limanın turistik bir cazibe merkezi ve şehrin tarihinin aydınlatıcı noktası olduğunu söyledi.

Migdad, liman etrafındaki Eski Şehir'in surları ve liman girişinin kuzey ve güney yakasındaki Kasaba ve Kusaybe hisarlarının birçok medeniyetten izler taşıdığını, kentin tarihi ve sanatsal dokusunu yansıttığını söyledi.

Bölgede tarihi Kusaybe Camii ve Eski Şehir Camiinin bulunduğunu kaydeden Migdad, bu camilerin İslam medeniyetinin Kuzey Afrika'ya ve özellikle Binzert şehrine geldiği ilk döneme kadar dayandığını dile getirdi.