DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-04-2021 13:24   Güncelleme : 16-04-2021 13:24

Esed rejimi benzine yüzde 25 zam yaptı

Suriye'de kontrolünde tuttuğu bölgelerde, son bir aydır yoğun akaryakıt kriziyle karşı karşıya olan Beşşar Esed rejimi, 95 oktan benzinin fiyatına yüzde 25 zam yaptı

Esed rejimi benzine yüzde 25 zam yaptı

Kontrol ettiği bölgelerde akaryakıt krizine çözüm bulmayan Esed rejiminin içişleri bakanlığı, akşam saatlerinde 95 oktan benzin fiyatına zam yaptı.

Esed rejiminin haber ajansı SANA'nın haberine göre, 95 oktan benzinin litre fiyatı yüzde 25'lik zamla  2 binden 2 bin 500 Suriye lirasına yükseldi.

Rejim, geçtiğimiz ayın ortasında da 95 oktan benzinin litre fiyatını yüzde 53,8'lik artışla 1300'den 2 bin Suriye lirasına çıkarmıştı.

 

Rejim bölgesinde derinleşen akaryakıt krizi

Terör örgütü YPG/PKK'nın biriken borçları sebebiyle Esed rejimine yaklaşık bir ay önce petrol satışlarını durdurmasının ardından ülkede yakıt krizi had safhaya ulaşırken ulaşım da durma noktasına geldi.

Yakıt krizini Mısır'ın Süveyş Kanalı'ndaki gemi kazasına bağlayan rejim hükümeti, 3 hafta önce pek çok ilde araç sahiplerine elektronik kartla satılan yakıt miktarını yarıya inidirmişti.

Bu kararla krizin kendini yoğun hissettirdiği kalabalık kentlerde özel araç sahipleri, haftada sadece 20 litre yakıt satın alabilirken taksilerin günlük yakıt satın alma kotası 5 litreye indirildi.

Kriz karşısında  zamlarda çözüm arayan Esed rejimi, mart ayı sonunda Halep, Şam ve Tartus'un da aralarında bulunduğu illerde taksi ücretlerini iki katına çıkarırken dolmuş ücretlerine de zam yapmıştı. Ancak rejimin bu adımı da sorunu çözmeye yetmedi.

Enerji kaynaklarının büyük kısmı YPG/PKK işgalinde

Suriye'nin Deyrizor ve Haseke illerinde petrol ve doğal gaz bakımından ülkenin en zengin enerji kaynakları, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinde.

YPG/PKK, ABD desteğiyle Suriye'deki petrol kaynaklarının yüzde 70'inden fazlasını işgal ederken ülkedeki petrol rafinerileri ise rejim güçlerinin kontrolü altında duruyor.