EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 09:12   Güncelleme : 04-04-2021 09:12

EPDK'dan 16 şirkete elektrik üretim lisansı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),  elektrik piyasasında 16 şirkete üretim lisansı verdi, 7 şirketin lisansı ise sona erdi.

EPDK'dan 16 şirkete elektrik üretim lisansı

EPDK'nin konuyla ilgili kurul kararı, Resmi Gazete'nin bu günkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği hükümleri kapsamında 16 şirkete üretim lisansı verilirken, 7 şirketin lisansı sonlandırıldı.

Elektrik piyasasında 1 şirkete tedarik lisansı verildi, 1 organize sanayi bölgesine ait dağıtım lisansı ise sonlandırıldı.

Petrol piyasasında 1 şirkete madeni yağ lisansı ve 2 şirkete ihrakiye teslimi lisansı verildi, 1 şirketin madeni yağ lisansı, 1 şirketin ihrakiye teslimi lisansı süresi uzatıldı.

LPG piyasasında ise 2 şirkete depolama lisansı verilmesi, 1 şirketin dağıtıcı lisansının, 1 şirketin de depolama lisansının sonlandırılması uygun bulundu. Aynı piyasada, 4 şirketin dağıtıcı ve depolama lisanslarının süresinin uzatılmasına karar verildi.

Diğer taraftan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün ilanı doğruştusunda  Arar Petrol ve Gaz Arama Üretim Pazarlama AŞ'nin Konya il sınırları içinde bulunan 2 farklı petrol işletme ruhsat sahasına 1519 ve 4 bin 311 hektarlık sahaların ilave edilmesi talebi, "şirketin ilave edilen alan için başvuru dosyasında sunduğu 5 yıllık iş ve mali yatırım programı ile üretim programına uyulması" koşuuyla uygun bulundu.