EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 13:52   Güncelleme : 29-03-2021 13:52

Emtia piyasasında geçen hafta düşüş yaşandı

Emtia piyasasında, ekonomilerde kısıtlamaların artacağına yönelik korkular ve dolar talebinin yükselmesiyle geçtiğimiz hafta aşağı yönlü hareket gözlendi.

 Emtia piyasasında geçen hafta düşüş yaşandı

Geçtiğimiz hafta özellikle Avrupa ekonomilerindeki kısıtlamaların arttırılacağına ilişkin korkular ve dolar talebinin yüksek olması, emtia fiyatlarında düşüşlere neden oldu. Özellikle tarım sektöründe emtia fiyatlarındaki düşüşler göze çarptı.

Pamuk yüzde 5, şeker yüzde 4 ve buğday yüzde 2'yi aşan düşüşler kaydederken, kahve fiyatları yüzde 2'ye yakın değer kaybetti. Kakao ve soya fasulyesinde yüzde 1'i geçen mısırda ise yüzde 1 civarında düşüşler kaydedildi.

Ekonomilerdeki kısıtlamaların süreceği beklentisiyle talep artışı korkuları, özellikle pamuk ve kahve fiyatlarına olumsuz yansımalar yaparken, petrol fiyatlarındaki düşüş şeker fiyatında da gerilemeye neden oldu.

Dünya üretim tahmininin önceki aya oranla artması buğdayın fiyatında düşüş yaşanmasına sebep olurken, gümüş fiyatlarında da yüzde 4'ün üzerinde kayıplar kaydedildi.

Alüminyum ve doğal gaz fiyatları arttı

Geçtiğimiz hafta emtia piyasasındaki negatif seyrin aksine alüminyum ve doğal gaz fiyatındaki artışlar dikkat çekiciydi. Alüminyum fiyatlarında yüzde 2,5'in, doğal gaz fiyatlarında da yüzde 2'nin üzerinde artış gözlendi.