TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 26-02-2021 10:18   Güncelleme : 26-02-2021 21:30

Elâzığlı gençlerin hedefinde "uzay" var

Elâzığlı gençlerin hedefinde

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle Elâzığ'daki bir garaj, gençler için inovasyon merkezi olurken tasarlayıp geliştirdikleri Gökruh roketiyle Türkiye'nin millî teknoloji hamlesine hizmet etmeyi amaçlayan TEKNOFEST'te dereceye giren gençler, gözlerini uzaya dikti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Elazığ OSB'deki eski bir garajı, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ile inovasyon ve tasarım merkezine dönüştürdüklerini belirterek, "Sanayiciler, akademisyenler ve en önemlisi yenilikçi fikirleri olan öğrencilerimize hizmet veriyor. Bölgeye katma değer sunan merkezin kapıları 7/24 açık." ifadelerini kullandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı, Elâzığ'da yenilikçi fikirlere ev sahipliği yapıyor. 2018'de Fırat Kalkınma Ajansı ve Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin projesiyle Endüstriyel Tasarım Prototip ve İnovasyon Merkezi kuruldu.

OSB içinde daha önce garaj olarak kullanılan bir alanda kurulan merkez, bir yandan Elâzığ'da endüstriyel üretim yapan işletmeler için bir çözüm merkezi olurken diğer taraftan da ölçek gerektirmeyen parçaların yeniden tasarlanıp üretilmesine fırsat veriyor. Merkezin en yenilikçi özelliği ise Elazığ'da girişimcilik ekosisteminin oluşturulmasına katkı sağlayacak bir eğitim yuvası olması.

7/24 açık olan merkez, Fırat Üniversitesinin geleceğin teknoloji yıldızı olmak isteyen gençlerine ilham kaynağı oldu. 2019'da garajdan dönüştürülen merkezde çalışmalara başlayan öğrenciler, 2020'de Türkiye'nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e katıldı.

Gençlerin garajdan bozma merkezde tasarlayıp geliştirdikleri roket, Türkiye'nin ayakları yerden kesen festivali TEKNOFEST'te 500 takım arasında Türkiye 5'incisi oldu. Gençlerin hedefinde bu yıl İstanbul'da düzenlenecek TEKNOFEST 2021'de zirveye çıkmak var.

"Yeniden kurguladık"

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, daha önce garaj olarak kullanılan alanı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı'ndan yararlanarak yeniden kurguladıklarını belirterek "Burası sanayicilerimize, teknoloji geliştirme bölgelerindeki yenilikçi fikirler geliştiren firmalarımıza, üniversite öğrencilerimize ve akademisyenlerimize hizmet veriyor." açıklamasında bulundu.

Fırat Üniversitesi öğrencilerinin bu merkezde roket tasarlayıp geliştirdiklerini bildiren Yoğunlu, "Geliştirdikleri roketle TEKNOFEST'te dereceye girip ödül aldılar. Burası üniversite öğrencilerimizin 24 saat hizmetinde. Kapıları hiç kapanmayan bir tasarım inovasyon merkezi." bilgisini verdi.

"Millî Uzay Programı'na katkı sağlamayı hedefliyoruz"

Gökruh Roket Takımı'nın kaptanı, Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi İsmet Özen, Millî Uzay Programı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını hatırlatarak "Biz de yaptığımız roketleri daha da geliştirerek içindeki teknolojiyi daha da artırarak bu programa Elâzığ'ımızdan katkı sağlamayı hedefliyoruz." diye konuştu. 

Elazığ OSB içinde kurulan Endüstriyel Tasarım Prototip ve İnovasyon Merkezinde teknolojik önemi bulunan hassas parçalar da yeniden üretilebiliyor. Nitelikli kalıp ve prototip üretimiyle tasarımın da yapılabildiği Merkezde, imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanların ve yenilikçi girişimcilerin yetiştirilmesi amacıyla eğitim sınıfları da bulunuyor.